Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Čas otupí i ostrý břit. Zemanův svět je pryč

Křest knihy jen připomněl někdejší moc bývalého prezidenta a jeho figurek

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Dveře do Arcibiskupského paláce v úterý odpoledne připomínaly bránu z jiné dimenze; jako by člověk prošel strojem času. Zjevovali se v nich jeden po druhém lidé, kteří bývali vlivní nebo byl ještě v nedávné minulosti důvod si jich všímat, až byli vevnitř pěkně pohromadě. Přišli na křest knihy Spiknutí pojednávající o jedné epizodě ze života hlavního aktéra, Miloše Zemana.

Jeho spřátelený novinář Luboš Procházka, který s ním v době prezidentování pořizoval přívětivé rozhovory na Frekvenci 1, a druhý spřátelený novinář Radim Panenka, jehož domovské médium Parlamentní listy bylo hlavním průtokovým ohřívačem vzkazů ze Zemanova světa, spatřili spiklence v senátorech, lékařích a trochu i v tajných službách. Možná pro připomenutí těch dávných časů: v roce 2021 řešil Senát otázku, zda neodebrat načas prezidentovi kvůli vážnému zdravotnímu stavu kompetence hlavy státu, aby země byla v bezpečí.

Ale zpátky k tomu podstatnějšímu, k těm dveřím: o hodně lidech, kteří mentálně patří do Zemanova světa a kteří jimi v úterý prošli, v minulosti Respekt psal. Na hosty se tu usmíval bývalý kancléř Vratislav Mynář, momentálně obviněný kvůli čerpání dotace na přestavbu svého penzionu. Bok po boku dveřmi prošly i Jana Bobošíková s bývalou radní ČT Hanou Lipovskou, které spolu dělají videa na internetu a v nichž ta první předstírá, že je novinářka. Z podobných předstíračů tu byl i Štěpán Kotrba přezdívaný „mediální analytik“, který proslul hlavně tím, že napadl dva muže bez domova pepřovým sprejem, a také Petr Žantovský, někdejší rozhlasová úlitba Zemanovu světu konspirátorů – ředitel ČRo ho nechával psát občas komentáře.

Nejživější návštěvnice odpoledního večírku Kateřina Konečná, která teď zkouší vzkřísit komunisty, si dlouze vyprávěla s bývalou sekretářkou amerických prezidentů Eliškou Haškovou Coolidge, která se bojí demokratů a amerického odklonu od Boha. Bývalý vlivný sociální demokrat a hejtman Michal Hašek se tu družil s bývalým sociálním demokratem Jaroslavem Foldynou – ten první našel uplatnění v SPD, ten druhý teď zkouší štěstí v protestním konspiračním hnutí PRO pod Jindřichem Rajchlem. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].