Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Karolína Peake skončila

Buď je premiér Nečas lstivým a geniálním manipulátorem moci, nebo bezradný muž, který neví kudy kam.

Odcházím! (Karolína Peake) • Autor: Milan Jaroš
Odcházím! (Karolína Peake) • Autor: Milan Jaroš

A s jejím koncem se samozřejmě otevírá otázka, co to udělá s vládou Petra Nečase. Dění, které sledujeme, má snad pouze dva výklady. Buď je premiér Nečas lstivým a geniálním manipulátorem moci, nebo bezradný muž, který neví kudy kam.

Strana Karolíny Peake, pokud se dá její uskupení LIDEM tak nazvat, už naznačila, že odejde z vlády. Koalice tím padá a opozice se může těšit na předčasné volby. I kdyby si to Peake a její lidé rozmysleli, najdou ve svém středu někoho schopného vést cokoli, natož ministerstvo obrany? A za co by odpovídala Karolína Peake jako místopředsedkyně vlády? Pokud na tyto otázky neodpoví premiér Nečas během několika hodin, platí druhá alternativa jeho charakteristiky, zmíněná v úvodu.

Platí i v případě, že si Nečas uvědomil svou chybu, když Peake krátce po svém nástupu rozpustila tým, který pracoval na klíčových věcech obrany. Nová vojenská strategie, jednání se Švédy o prodloužení pronájmu stíhaček gripen, který vedl zkušený generál Picek (i když jeho angažmá v kauze letounů CASA jeho prestiž snižuje). Šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant zase umně kočíroval armádu k jisté nadějné budoucnosti přes prudce ořezávaný rozpočet. Jeden z důvodů konce Karolíny Peake byla její personální unáhlenost. Věci, které ministerstvo řeší, by lidé, kteří nahradili Vondrův tým, neuměli zvládnout.

Ilustrace časopisu Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Ilustrace časopisu Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V kuloárech se mluví o tom, že persóny, které jmenovala do funkce, především Pavla Kotrbu a Aleše Klepka, měly příliš blízko k Miroslavu Kalouskovi a premiér se vylekal, že ministr financí by zase získal vliv, který držel skrze spřátelené zbrojaře v armádě už od roku 1993. Skončilo to až s nástupem Alexandra Vondry. Ale i tahle spekulace je spíše indicií o Nečasově bezradnosti.

Pro to, že je Nečas zručný manipulátor, vlastně svědčí jen málo. Od Peake vymámil ministerstvo dopravy a vliv na miliardy korun, které rezort spravuje. Poté, co poslanci LIDEM odhlasovali tento týden potřebné reformní zákony, se Nečas ambiciozní političky zbavil. Už dokonce ví, koho bude jmenovat jejím nástupcem. Bude to muset být nestraník a vůbec není vyloučeno, že se ministrem stane Vlastimil Picek. Určitě by se to líbilo i prezidentu Klausovi, který za to možná slíbil Petru Nečasovi podporu. A možná prezidentův vliv zachrání koalici. Ale možná je vše jinak.     

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].