Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Němcov před smrtí: Rusko se změnilo ve fašistický režim

Řítíme se do záhuby, varoval v posledním rozhovoru zavražděný opoziční politik

Autor: ČTK, AP
Autor: ČTK, AP

Pravděpodobně poslední interview svého života poskytl Boris Němcov polskému vydání týdeníku Newsweek (originál v polštině je zpoplatněný, volně k přečtení je jeho anglický překlad). A je to velmi ponuré čtení. Podle Němcova je Rusko na pokraji ekonomického bankrotu, což je o to horší, že politika Vladimíra Putina promrhala jedinečnou civilizační šanci.

Tak velkou hodnotu rezerv, které mohly být použity k modernizaci Ruska (podle Němcova země s nesrovnatelným potenciálem), žádný jiný ruský vůdce k dispozici neměl. Tyhle rezervy jsou však pryč. Zčásti kvůli korupci, zčásti kvůli neefektivním investicím a zčásti kvůli ekonomickým sankcím (a také ruským protisankcím, které se podle Němcova obrátily proti Rusům samým).

Němcov v rozhovoru dále tvrdí, že ekonomický marasmus není největším problémem současného ruského státu. “Máme propagandu goebbelsovského střihu. Máme stát s jedním vůdcem a jednou stranou, ostatní partaje a hra na volby jsou jen stafáž. A státostrana má k dispozici ozbrojené bojůvky ochotné bít i zabíjet,” tvrdí Němcov. “Co jiného je to než fašistický režim? Putin sám ale není fašista, nýbrž cynik. V Rusech vzbudil komplex méněcennosti vůči Západu. Pocit, že svět nás docení jen skrz naši agresivitu, sílu a násilí.” I když je však podle Němcova Putin cynik, vlastně opravdu věří, že zná recept na ruské štěstí.

V další části rozhovoru pak Němcov popisuje roztříštěnost ruské opozice i skromné a postupné plány, které měl. Nejprve pomocí pouličních demonstrací a shromáždění zjistit, kolik odhodlaných v Rusku – a především v Moskvě – je. A že nejsou zmatenou “pátou kolonou”, nýbrž reálnou silou. Ve výhledu několika let chtěl pak získat alespoň několik křesel v moskevském zastupitelstvu, “stvořit prasklinu v monolitu moci”.

Ani ve svých temných vizích ruské budoucnosti nicméně neztrácel naději. “Rusové nejsou hloupí, jak se na Západě často předpokládá. Dřív nebo později pochopí, že příčina našich problémů není vnější nepřítel, jak nám tvrdí vláda, nýbrž právě její politika.” Podle Němcova to ale nebude lehká cesta, “protože ruský fašismus je hybrid. A ti jsou velmi odolní.”

Z úterního pohřbu Borise Němcova se už stalo politikum. Smůlu mají především polští představitelé, kteří se jej chtěli zúčastnit. Vízum nedostal předseda Senátu Bogdan Borusweicz. Na protest Polsko nevysílá žádnou delegaci, jak plánovalo, zastupovat jej bude pouze jeden člen prezidentské kanceláře. Stejně tak není dovoleno se zúčastnit pohřbu delegaci europarlamentu - kvůli jeho oficiálním stanoviskům k rusko-ukrajinské válce. Europoslanci mohli zkusit přijet jako soukromé osoby, ale mnohým se to pravděpodobně nepodaří a byli by zastaveni na hranicích. Evropskou unii tak bude zastupovat litevský velvyslanec v Moskvě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].