Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Co všechno ví o politicích a penězích oligarcha Firtaš

FBI zatkla hledaného ukrajinského byznysmena

Co všechno ví o politicích a penězích oligarcha Firtaš • Autor: Profimedia.cz
Co všechno ví o politicích a penězích oligarcha Firtaš • Autor: Profimedia.cz

Čtvrteční zatčení ukrajinského oligarchy Dmytra Firtaše na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování ve Vídni může mít zajímavé konsekvence v nynějším sporu Ukrajiny a Ruska. A to přesto, že úřady ujistily, že zatčení s nynější situací na Ukrajině nijak nesouvisí. 

Firtaš patří s majetkem přes 3 miliardy dolarů k nejbohatším, ale i nejkontroverznějším ukrajinským byznysmenům. FBI po něm pátrala už od roku 2006 kvůli podezření z úplatkářství a zločinného spiknutí. V této době se mimochodem také ukázalo, že Firtaš ovládá téměř polovinu plynárenské firmy RosUkrEnergo, která se za podivných okolností stala mezičlánkem v prodeji ruského plynu z Ukrajiny dál do západní Evropy. Zároveň se objevily informace o jeho těsných kontaktech na ruského mafiánského bose Semjona Mogileviče, o něhož se FBI rovněž už delší dobu intenzivně zajímala.

Důvodem, proč se do hledáčku Američanů Ukrajinec a Rus a jejich obchody v Evropě vůbec dostali, je pravděpodobně praní špinavých peněz přes americké banky. Teprve z nich pak podle některých informací tekly zpátky do Evropy, hlavně do švýcarských finančních institucí. 

Co ale může být na případném rozkrytí toků peněz kolem Firtaše třaskavé? Hlavně jeho politické vazby. Druhou polovinu RosUkrEnergo i v dobách, kdy přes něj přetékaly platby za plyn, vlastnil ruský státní kolos Gazprom. V jeho vedení byl nynější premiér Ruska Dmitrij Medvěděv - a veřejně se mluvilo také o blízkých vztazích Firtaše s ruským prezidentem Putinem.

Ukrajinský oligarcha se k plynárenské zakázce snů dostal za vlády Julie Tymošenkové a Viktora Juščenka, patřil ostatně k jejich podporovatelům v oranžové revoluci. Tymošenková se však nakonec v roce 2009 dohodla s Putinem, že RosUkrEnergo jako prostředník obchodů s plynem skončí. Firtaš se pak stal podporovatelem Strany regionů nedávno svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Ještě před jeho pádem se ale podle ukrajinských médií přiklonil k opoziční straně Úder Vitalije Klička…

Znalosti Firtaše o dnes ostře sledovaných ruských i ukrajinských politicích a zčásti také financování jejich aktivit tak mohou být opravdu rozsáhlé. A jeho zatčení zrovna v této době jim může hodně zneklidnit spánek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].