0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu6. 4. 20182 minuty

Voda ze vzduchu zachrání svět. Aspoň zčásti

Zařízení od Uravu je minimialistické. Tvoří ho jen savá látka a solární panel.  • Autor: Uravu

Vodu ze vzduchu. To přesně chce vyrobit začínající indická firma (respektive neziskovka, jak sama sebe popisuje) Uravu. Pomocí jednoduchého zařízení je už dnes schopná vyrobit padesát litrů “vody ze vzduchu” denně, a pracuje na zásadním zlepšení. Voda může být užitková i pitná. Právě druhá možnost by byla velkou pomocí pro stamiliony lidí na planetě, kteří mají přístup jen k vodě z nechráněných, tedy možná kontaminovaných a nebezpečných zdrojů.

Sám princip sbírání vody ze vzduchu není žádný zázrak ani novinka. Vzduch je plný vody v podobě páry - a kondenzace je důležitým zdrojem vody pro zavlažování i průmyslovou výrobu. Ale všechny dosavadní mechanismy jsou náročné na přísun energie, vyžadují značnou vzdušnou vlhkost a jsou složité. Mají hodně pohyblivých částí, a tedy větší riziko rozbití. Energie a náklady na opravy jsou přesně to, co schází lidem, kterým schází i pitná voda.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zařízení od Uravu je minimialistické. Tvoří ho jen savá látka, která sbírá a udržuje v sobě vlhkost ze vzduchu, a poté solární kolektor. Ten zajišťuje ohřev savé látky a následné vypařování. Zařízení zkrátka nepotřebuje nic; žádnou zásuvku a žádný zdroj ničeho. Potřebuje jen stát na vzduchu a paprsky slunce. Pokud se do přístroje vloží jednoduchá kazeta, je kondenzovaná voda i pitná.

Jak už bylo řečeno, dnešní prototypy přes noc, kdy zařízení pracuje, vyrobí padesát litrů vody. Cílem Uravu jsou dva tisíce litrů, což už je pro vyprahlé kraje docela obstojné množství. Zhruba pro jednu vesnici. Malé komuny v suchých částech Indie budou také prvními místy, kde se bude zařízení zkoušet v praxi - a ukáže se, zda vyrazí i dál do světa.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].