sobota 3. 11. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Za posledních více než sedmdesát let to je nejmladší muž, který byl nominovaný na Oscara v kategorii Nejlepší herec. Timothée Chalamet se ve svých dvaadvaceti letech stal díky filmu Dej mi své jméno režiséra Luca Guadagnina idolem nové generace. Rozpolceným komplikovaným hrdinou, který pokračuje v dynastii nezařaditelných osobitých mladíků, jako byli James Dean, River Phoenix nebo Leonardo DiCaprio.

Do kin právě míří jeho nový snímek Beautiful Boy, skutečným příběhem inspirované drama vztahu otce a syna procházejícího drogovou závislostí - a časopis i-D uspořádal při té příležitosti společný rozhovor Chalameta se zpěvákem Harry Stylesem. Jak titulek avizuje, jedná se o setkání nejatraktivnějšího herce planety s nejcharizmatičtější popovou hvězdou. A oba hovoří u úskalí slávy v mladém věku, sociálních sítí a moderní maskulinity: „Timothée Chalamet představuje změnu, jakou od filmového průmyslu očekáváme. Je citlivý, upřímný, přemýšlivý, zdvořilý, vtipný a sebevědomý. Je v kontaktu se svoji ženskou stránkou a směje se. Hodně se směje,“ píše se v i-D.

Chalamet i Styles se netají vzájemný respektem a v průběhu rozhovoru si plynule přehazují role toho, kdo se ptá, a toho, kdo odpovídá. Hned v úvodu samozřejmě dojde na Chalametovo rozhodnutí hrát v gay romanci Dej mi své jméno. „Když jsi četl scénář, která scéna tě přesvědčila: Tohle musím natočit?“ ptá se Styles.

„Byla to nejspíš ta scéna, v níž Elio vyzná Oliverovi své city před památníkem války. Ta předloha je tak autentická a dobře napsaná, že se mi zdálo, že právě tahle scéna bude barometrem toho, jestli se nám podaří knihu převést na plátno, nebo pohoříme. Luca Guadagnino si toho dne nebyl jistý, jak to točit - a ve skutečnosti to byl Armie Hammer, koho napadlo natočit v jednom širokém záběru. Vytratil se tak z toho tak ten možný kýčovitý hollywoodský nádech. Když si při té scéně ztlumíš zvuk, vůbec nepoznáš, že tu někdo někomu říká, že se do něj zamiloval.“

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Ačkoli jeho výdělek je pětinový, na daních v Británii zaplatil zpěvák Ed Sheeran téměř o milion liber více než obchodní gigant Amazon. Pozoruhodných čísel si aktuálně všiml britský tisk. Zpěvák Ed Sheeran, který je aktuálně podle Forbesu komerčně nejúspěšnějším sólovým hudebníkem na světě a předstihl Adele, Madonnu i Beyoncé, zaplatil na daních 5,29 milionu liber, zatímco Amazon přispěl do britské kasy 4,5 miliony. Pro srovnání je třeba dodat, že celkový profit sedmadvacetileté popové hvězdy je 27 milionů liber a příjmy Amazonu činí dvě miliardy.

Další firma, s níž Sheerana britský tisk srovnává, je Starbucks. Podle některých údajů Starbucks Coffee Company odvedla na daních 3,3 milionu. Sama firma s komplikovanou strukturou se proti tomuto tvrzení ale ohradila s tím, že pokud se vezmou v potaz všechny dceřinné společnosti, zaplatila 13,7 milionu za rok 2017. Tato čísla jen prokreslují situaci, kdy nadnárodní korporace čelí v Británii kritice za to, jak směšné daně odvádějí v porovnání s obřími obraty, které v zemi mají. Facebook pro srovnání zaplatil 15,8 milionu při obratu 1,3 miliardy.

Pohled do účetnictví společnosti Ed Sheeran Ltd. ještě ukazuje, že zpěvák, který zbohatl poměrně nedávno a má za sebou i období bezdomovectví, si stále uchoval střídmost. Přispívá na charitu a přestože mu v bance sedí miliony, nechal sám sobě v průběhu roku vyplatit pouhých 8 164 liber.