Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Theresa May po útoku: Méně tolerance, víc kontroly internetu

Londýn po útocích • Autor: ČTK/AP
Londýn po útocích • Autor: ČTK/AP

Samozvaný Islámský stát se v neděli večer přihlásil k teroru v srdci Londýna. Jestli je to lež, nebo pravda, to nevíme - teroristická skupina se v minulosti přihlásila i k útokům, k nimž dle vyšetřovatelů nepřispěla. Tedy kromě nenávistné ideologie, která fanatické teroristy inspirovala.

„Terorismus rodí terorismus,“ řekla ostatně v neděli britská premiérka Theresa May. V minulých třech měsících v Británii proběhly tři teroristické útoky. Je dost dobře možné, že se nejednalo o připravený plán, ale že jeden dokonaný útok inspiroval další. Nové taktice extremistů – útoky auty a noži, které mohou mířit kdykoli na kohokoli - dokážou tajné služby stěží preventivně zabránit. „Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako teď,“ dodala britská premiérka a tím, že útoky jsou „propojené zlem ideologie islamistického extremismu“.

Theresa May byla v letech 2010–2016 ministryní vnitra a roky tedy utvářela bezpečnostní kondici Británie. Teď nabízí rychlé utažení šroubů. Premiérka chce navýšit tresty pro islamistické extremisty, k nimž podle ní země byla doposud příliš tolerantní. Chce též zabránit – zatím neznámo jak – šíření extremistické ideologie v „segregovaných komunitách“. A zvyšuje tlak na technologické firmy, aby zakročily proti komunikaci džihádistů na sítích.

Firmy se však brání, že už konají: Twitter například kvůli šíření teroristických idejí vloni mezi červencem a prosincem zavřel 376 000 uživatelských kont. Teroristé ovšem stále častěji neužívají tyto známé webové platformy, nýbrž kódované služby typu Telegram. A šéf Europolu Rob Wainwright si nedávno postěžoval, že spolupráce bezpečnostních složek s touto firmou není jednoduchá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].