pátek 24. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

 

Na východní Ukrajině se opět objevili “zelení mužíci” známí z ruské okupace Krymu a Donbasu. Tentokrát ale v dost nečekaných kulisách: Ruskem okupovaná část Ukrajiny je rozdělená na Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). A  vojska DNR podle všeho napadla a dokonala puč v LNR. Zelení mužíci tedy zasáhli, ovšem proti zeleným mužíkům samotným.

Maskovaní ozbrojenci obsadili tento týden v úterý ulice Luhansku, těsně předtím zaznamenali pozorovatelé i přímo obyvatelé přesun vojenských aut a materiálu směrem z DNR. Obecně se tedy soudí, že Doněcká lidová republika podpořila Ihora Korneta, šéfa luhanské policie, proti Ihoru Plotnickému, politické hlavě LNR. Je bláhové si myslet, že by to doněcké vedení udělalo z vlastní hlavy - je to s největší pravděpodobností součást hry Moskvy, která obě “republiky” drží nad vodou.

Spor Plotnického a Korneta se táhne už několik let; začal pravděpodobně v momentě, kdy Plotnický zabral Kornetovi dům, který si prve přisvojil sám Kornet. Plotnický teď z Luhansku uprchl do Ruska. Jeho osud je nyní nejasný. Podle některých ruských médií Moskva straní Kornetovi, podle jiných zdrojů zase Plotnický dostane poslední šanci a možnost se vrátit.

Moskva je údajně nespokojená s tím, jak je LNR spravovaná. I na poměry nikým neuznané země je velmi nepředvídatelná a násilná. Likvidace nepohodlných šéfů ozbrojených skupin je běžná, sám Plotnický se v srpnu loňského roku stal málem obětí atentátu, když jeho auto explodovalo.

Obyvatelé okupovaných zemí zatím na Twitteru žertují, že armáda DNR vyrazila do LNR chránit doněckojazyčné obyvatele, případně spekulují, co je výsledkem osvobozené už jednou osvobozené republiky -  a zda se z Luhanské lidové republiky teď stane Luhanská autonomní lidová republika.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Do Spojených států z Číny přiletělo letadlo Boeing 787 se 186 pasažéry, let trval 13 hodin a jeho průběh byl hladký. Jediná zajímavost: letadlo bylo poháněno použitým olejem na smažení. Respektive je to směs je to 15:85 ve prospěch běžného paliva, ale patnáct procent vysmaženého oleje už je docela velká přísada.

Jeho spalování je čistší než hoření běžného paliva. A jeho zdrojem může být jak pěstování slunečnic přímo pro ten účel, tak sbírání odpadů z restaurací. Právě druhý způsob zvolila rafinérie Čen-nan, součást státního gigantu Sinopec.

Čínská aerolinka Hainan je tak první, kdo vypravil mezinárodní biopalivový let. Na vnitrostátní úrovni už to Hainan dělá, stejně jako třeba americká United Airlines. Nizozemské KLM a hongkongská Cathay Pacific se přidají záhy.