Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Převrat v Luhansku: Zelení mužíci napadli zelené mužíky

Ozbrojenci v centru Luhansku, 2017 • Autor: REUTERS
Ozbrojenci v centru Luhansku, 2017 • Autor: REUTERS

Na východní Ukrajině se opět objevili “zelení mužíci” známí z ruské okupace Krymu a Donbasu. Tentokrát ale v dost nečekaných kulisách: Ruskem okupovaná část Ukrajiny je rozdělená na Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). A vojska DNR podle všeho napadla a dokonala puč v LNR. Zelení mužíci tedy zasáhli, ovšem proti zeleným mužíkům samotným.

Maskovaní ozbrojenci obsadili tento týden v úterý ulice Luhansku, těsně předtím zaznamenali pozorovatelé i přímo obyvatelé přesun vojenských aut a materiálu směrem z DNR. Obecně se tedy soudí, že Doněcká lidová republika podpořila Ihora Korneta, šéfa luhanské policie, proti Ihoru Plotnickému, politické hlavě LNR. Je bláhové si myslet, že by to doněcké vedení udělalo z vlastní hlavy - je to s největší pravděpodobností součást hry Moskvy, která obě “republiky” drží nad vodou.

Spor Plotnického a Korneta se táhne už několik let; začal pravděpodobně v momentě, kdy Plotnický zabral Kornetovi dům, který si prve přisvojil sám Kornet. Plotnický teď z Luhansku uprchl do Ruska. Jeho osud je nyní nejasný. Podle některých ruských médií Moskva straní Kornetovi, podle jiných zdrojů zase Plotnický dostane poslední šanci a možnost se vrátit.

Moskva je údajně nespokojená s tím, jak je LNR spravovaná. I na poměry nikým neuznané země je velmi nepředvídatelná a násilná. Likvidace nepohodlných šéfů ozbrojených skupin je běžná, sám Plotnický se v srpnu loňského roku stal málem obětí atentátu, když jeho auto explodovalo.

Obyvatelé okupovaných zemí zatím na Twitteru žertují, že armáda DNR vyrazila do LNR chránit doněckojazyčné obyvatele, případně spekulují, co je výsledkem osvobozené už jednou osvobozené republiky -  a zda se z Luhanské lidové republiky teď stane Luhanská autonomní lidová republika.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].