Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Nebude žádný Perry Mason, varoval americký prezident před summitem

Vyšetřovatel Robert Mueller • Autor: Profimedia, Splash
Vyšetřovatel Robert Mueller • Autor: Profimedia, Splash

Shůzka Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem dostala v pátek, tři dny před svým konáním, nečekanou zápletku. Americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo 12 Rusů, kteří podle dokumentu měli před volbami 2016 podíl na hackerských útocích na štáb Demokratické strany.

Jde o nejdetailnější obvinění, jaké v případu ruského vměšování do amerických voleb zatím padlo. Dokument je výsledkem pátrání, které od loňského května vede zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a je věnováno právě tomu, jakou Rusko před volbami hrálo.

„Od falešných mailů rozeslaných s cílem získat přístup k pracovníkům Demokratické strany přes praní špinavých peněz až po pokusy nabourat se do státní volební komise. Žaloba vykresluje úpornou a rozsáhlou snahu nejvyšších ruských vojenských zpravodajských služeb sabotovat kampaň Trumpovy soupeřky Hillary Clinton,“ píší o výsledku Muellerova vyšetřování New York Times.

Trump dosud celé vyšetřování soustavně odmítal jako „hon na čarodějnice“, za kterým stojí jeho političtí odpůrci, kteří se jen snaží najít ex post výmluvu, proč Hillary Clinton prohrála. Naposledy ještě v pondělí po cestě do Helsinek na setkání s Vladimirem Putinem si na Twitteru postěžoval, že kvůli „bláznovství a hlouposti USA a nyní kvůli zmanipulovanému honu na čarodějnice“ nebyly vztahy s Ruskem nikdy horší než nyní.

Za Putinem tedy americký prezident jel v kuriózní situaci, kdy aparát jeho země Rusy obviňuje z nevídaných věcí, ale Trump se od těchto zjištění distancuje a po celou dobu staví spíše za tu verzi, kterou uslyší od Putina – tedy že Rusko samozřejmě v ničem nemělo prsty.

Trump už minulý týden v Británii před cestou do Helsinek upozornil, že se Putina samozřejmě na angažmá 12 obviněných Rusů zeptá, ale že by bylo pošetilé od toho něco čekat. „Samozřejmě to vytáhnu. Ale nemyslím si, že přijde něco jako Jejda, udělal jsem to, dostal's mě,“ poznamenal Trump v pátek na tiskové konferenci v Británii. A dodal ujištění, že nepřijde nic a la Perry Mason – s odkazem na legendární televizní postavu amerického právníka proslulého tím, že obviněné vždy přiměl k doznání.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].