0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka22. 6. 20122 minuty

Spojená fronta protiněmecká

Tohle není článek z nějakého extremistického tisku, ale je to text komentátora agentury Reuters Anatola Kaletského, o které by se dalo říci, že je „matkou seriózního ekonomického zpravodajství a publicistiky“. To, co se v něm píše, zcela nesdílím, zároveň je podle mne důležité na to upozornit, protože podobný názor v českém diskurzu prostě slyšet není:

„Je jedna země, která představuje existenční hrozbu pro Evropu a není to Řecko, Itálie nebo Španělsko. Každý seriózní návrh na to, jak vyřešit krizi eura – od sestřihu pro držitele dluhopisů přes realističtější cíle fiskální konsolidace, společně garantované dluhopisy, společný evropský fond po politiku měnového uvolnění ze strany ECB –, je od roku 2009 vždy vetován Německem a totéž se bude opakovat také příští týden.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Skutečnost, že Německo je největším ohrožením Evropy, by neměla nikoho překvapovat. Tohle už se stalo od roku 1914 dvakrát. Upozornit na to neznamená vrhat na Němce dědičný hřích, ale spíš konstatovat neobvyklou geopolitickou situaci Německa. Německo je zkrátka příliš velké a mocné, aby mohlo pohodlně koexistovat se svými evropskými sousedy v politické struktuře, kterou ovládají čistě národní zájmy. Zároveň není tak velké a mocné, aby mohlo dominovat svým sousedům podobně, jako USA dominují Severní Americe a Čína Dálnému východu.

Moudří němečtí politici tento vrozený zdroj nestability pochopili a po roce 1945 se vzdali reálpolitiky národních zájmů ve prospěch idealismu evropského sjednocení. Místo budování německé Evropy se stalo novým národním cílem budovat evropské Německo. Tuhle lekci však Angela Merkelová zjevně zapomněla… Vytváří ‚německou Evropu‘, kde má každý národ žít, pracovat a vládnout podle německých pravidel. Kancléřka jistě věří, že pomáhá Evropě, ale její pokus o hegemonii je odsouzen k nezdaru…“ Autor dále navrhuje vytvořit společnou evropskou frontu proti Německu tak, aby se jako tolikrát v minulosti zabránilo destrukci Evropy apod.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].