Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

ODS a selektivní očista

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Premiér Mirek Topolánek prohlásil, že pokud v ODS nedojde k očistě, nebude na prosincovém sjezdu kandidovat na funkci předsedy strany.

Premiér Mirek Topolánek prohlásil, že pokud v ODS nedojde k očistě, nebude na prosincovém sjezdu kandidovat na funkci předsedy strany. Dnes o tom dokonce jedná poslanecký klub modré strany. To zní zajímavě a pozoruhodně. I kdyby totiž předseda vlády mínil svá slova vážně, pak se něco jako „očista“ nedá do prosince stihnout. Tedy - vlastně záleží na tom, jak se to vezme. Pokud „očista“ znamená odstranění stranického oponenta Vlastimila Tlustého, pak se to do prosince stihnout dá (i když premiér nemůže čekat, že se Tlustý vzdá poslaneckého mandátu).

Myslel si snad premiér dosud, že „nečistí“ jsou jen „ti druzí“, tedy hlavně sociální demokraté? Copak Topolánek neví, jakou pověst má pražská ODS? Je takový Tlustý „špinavý“ a pánové Burgemeister či Jančík jsou čistí? Slyšel někdy premiér o liberecké ODS a jejím napojení na stavební firmu Syner? Prohlédl a poslechl si Topolánek nedávno zveřejněnou nahrávku, ze které vyplývá, do čeho jsou namočeni brněnští „lídři ODS“ pánové SehnalVenclík? Takový poslanec Doktor, který předkládal v parlamentu různou lobbistickou legislativu je čistý? Co ministr Řebíček? A litoměřická, karlovarská a ústecká ODS? A jaká byla „legislativní“ role současného ministra vnitra Ivana Langera, když europoslanec Vladimír Železný odcizil za bílého dne americkým investorům televizi? A je čistý sám premiér, když za jeho podnikání zaplatila dluhy firma Eltodo? Trávil by čistý premiér dovolenou v sídle italského premiéra Berlusconiho s křišťálově čistou pověstí? Jak čisté bylo přetahování přeběhlíků MelčákaPohanky a jak čistá byla prezidentská volba? Ten výčet by mohl být ještě hodně dlouhý. Štěstí má pouze Marek Dalík, protože ten snad v ODS raději vůbec není a premiérovi vůbec neradí. Uvidíme, tedy jestli to předseda vlády „myslí upřímně“.

Středeční audit: Vyčuhuješ - dostaneš přes prsty

Úterní audit: Po Moravovi a Teplicích

Pondělní audit: Konstruktéři lidských osudů

Páteční audit: Zelení a co bude dál

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].