Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Maďarsko a Temelín

Kdo si myslel, že stačí, že Evropská komise nepovolí garance vysokých výkupních cen, měl by být ve střehu

Ekologická energie • Autor: Milan Jaroš
Ekologická energie • Autor: Milan Jaroš

Kolega Martin Ehl publikoval před týdnem velmi důležitý článek v Hospodářských novinách o tom, jak Maďarsko zvyšuje svoji závislost na Rusku.

Podle Ehla Ukrajina, kterou Rusko vydírá cenou plynu, dokončuje dohodu o jeho dodávkách přes Slovensko. Litva staví plovoucí terminál na zkapalněný plyn, Poláci dělají totéž a zkoumají možnosti těžby břidlicového plynu. A v této situaci uzavřela maďarská vláda nezvykle rychle, bez soutěže a bez veřejné diskuse s ruským Rosatomem smlouvu o výstavbě dalších dvou bloků jaderné elektrárny Paks.

Kreml na to maďarské vládě půjčí deset miliard eur a jde o půjčku na „neobvykle dlouhou dobu“, bude splacená až jednadvacet let po dokončení stavby. Banky a finanční trhy obvykle poskytují úvěry maximálně na patnáct let, a i to je hodně neobvyklé. Celé to „ošetřuje“ německá právní a konzultantská firma Hengeler Mueller, která se stará o to, aby fakt, že se rozhodlo bez soutěže, prošel u Evropské komise.

Maďarský vývoj bychom měli velmi pečlivě sledovat.

Odpůrce stavby dalších dvou bloků Temelína si pracovně rozdělme na dva druhy. Na odpůrce jádra jako takové a na lidi, kteří se dostavbě brání, protože je ekonomicky a finančně nesmyslná, především pak příslib garancí cen elektřiny pro firmu ČEZ.

Kdo se raduje z toho, že se v České republice začíná ze soutěže na dostavbu Temelína ustupovat jako z ekonomického nesmyslu, měl by při četbě Ehlova textu velmi zpozornět. Kdo si myslel, že stačí, že Evropské komise nepovolí garance vysokých výkupních cen pro soukromou firmu ČEZ, měl by být ve střehu.

Víme, že volby dopadly jinak, než si leckdo plánoval. Není náhodou maďarský scénář totéž, co si u nás někdo naplánoval v případě vlády, kterou by tvořili třeba SPOZ, ČSSD a komunisti? A je to nebezpečí nyní zažehnáno?

Nějaká česká vláda – netvrdím, že tato – také může dohodu o stavbě nových bloků převést pod stát. Stavět bude stát a půjčovat bude zase jiný stát. Aby se neřeklo, udělá se nakonec – na rozdíl od Maďarů – soutěž o financování a nejlepší úvěr (třeba na čtyřicet let) nabídnou pochopitelně Rusové. A bude vymalováno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].