Vyřaďte Rusko a Čínu z tendru o Dukovany, žádají poslanci i senátoři
 
Jaderná elektrárna Dukovany
Chladicí věže atomové elektrárny Dukovany • Autor: Matěj Stránský

Jak vláda Andreje Babiše pokračuje v přípravách rozšíření jaderné elektrárny Dukovany,  stále více poslanců a senátorů vyjadřuje nesouhlas s tím, aby se největší veřejné zakázky Česka mohlo účastnit Rusko a Čína. Tento týden se na ministry obrátilo dvacet dva senátorů a devět poslanců, ať obě země do soutěže nepouští.

“Rusko i Čína mnohokrát prokázaly, že kvůli totalitní povaze svých režimů neváhají využít obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy. Rusko je využíváním energetiky coby geopolitického nástroje přímo pověstné: opakovaně svým sousedům vyhrožuje utažením kohoutků nebo politicky motivovaným zvyšováním cen. U Číny stačí, aby se některý z politiků země vyjádřil kriticky k Pekingu - a hned je na stole hrozba trestáním firem. Jejich nepřátelské aktivity na českém území jsou pravidelně popisovány českými bezpečnostními institucemi. Z tohoto důvodu se nemůžeme tvářit, že tyto dvě mocnosti mohou být spolehlivým obchodním partnerem,” uvádějí v otevřeném dopise, který spoluinicioval senátor Marek Hilšer.

Reklama
Reklama

S podobnou iniciativou - jak informoval iRozhlas - přišli aktuálně v Poslanecké sněmovny i Piráti. Jejich bezpečnostní expert Jan Lipavský se účast Ruska a Číny snaží zablokovat dvěma pozměňovacími návrhy. A ke stejnému kroku vyzval vládu už před časem Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

“Hlasy, že je nutné se ve strategických odvětvích bránit se před vlivem Ruska a Číny, nabývají na síle. A to nejen u nás, ale v celém demokratickém světě. Uvalení sankcí na šéfa dozorčí rady Rosatomu ze strany států EU, ke kterému došlo v posledních dnech, to dobře ilustruje. Jen podotýkám, že se k tomuto návrhu česká vláda připojila. Jaký smysl by pak dávalo, aby umožnila Rosatomu soutěžit v tendru o jádro? Byla by v rozporu sama se sebou,“ řekl nyní Respektu jeho předseda Pavel Fischer.

Dostavba Dukovan: Tajemná skupina Číňanů chce do Česka

Podle jeho tvrzení ministři vědí, že jsou s ruskými a čínskými firmami spojená bezpečnostní rizika. „Vláda si na to nechala zpracovat stanovisko odborné skupiny, kterou si sama ustanovila. Teď by se jejími závěry měla také konečně začít řídit. Jako bezpečnostní výbor jsme vládě doporučili vyřadit Rusko a Čínu z výstavby elektráren už 6. června,“ dodává Fischer.

Zástupci bezpečnostní komunity (jde o představitele tajných služeb a silových ministerstev) připravili před časem pro ministry materiál, v němž vyhodnocovali bezpečnostní rizika celého projektu. Řešily se v něm všechny možné aspekty uchazečů: od množství havárií i dodržování pravidel a zákonů přes schopnost vysoudit od něho peníze, kdyby došlo k nehodě, až po to, zda se přes zakázku nebude nějaká cizí velmoc snažit ovlivňovat dění v Česku.

Ze všech společností vyšli skrze tyto parametry jako nejproblematičtější právě zástupci Ruska a Číny. Ministři materiál oficiálně schválili na konci dubna, ale od té doby nepřijali opatření, jak si podle něj počínat. Postup by mohl spočívat v tom, že by vláda rizikové uchazeče dopředu vyřadila – nebo by do dokumentů k plánovanému výběrovému řízení napsala, že zakázky se mohou účastnit jen ty firmy, které nepředstavují bezpečnostní riziko. Ministři se vyřazení Ruska a Číny brání s tím, že jejich účast v soutěži může zvýšit tlak na další uchazeče (USA, Jižní Koreu, Francii a Japonsko), aby přišli s lepší cenovou nabídkou.

Čtěte také: Smlouvy na Dukovany jsou podepsané, ale stavba je ještě daleko

Kabinet je zároveň pod tlakem prezidenta Miloše Zemana a jeho poradců, aby Dukovany dostavěli Rusové. Zeman toto spojení dlouhodobě prosazuje a řekl to i veřejně. Součástí prezidentovy snahy může být i zvyšování tlaku na odstranění ředitele BIS Michala Koudelky -  byla to totiž jím vedená kontrarozvědka, která vládě připravovala podklady upozorňující na rizika Ruska a Číny.

Andrej Babiš v této věci zatím lavíruje, prezident totiž bude příští rok na podzim rozdávat po volbách nové karty, koho pověří premiérem. Ve voličských preferencích slábnoucí Babiš s ním tak nechce jít kvůli jaderné elektrárně do střetu například tím, že by poslancům a senátorům odmítajícím Rusko a Čínu nyní vyhověl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1913

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte