Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Milion zlotých za informace. Polská policie stále neví, proč je z Odry mrtvá řeka

Voda obsahuje nadprůměrné množství rtuti, ale není jí tolik, aby zabila život v druhém největším polském toku

Odra • Autor: Profimedia
Odra • Autor: Profimedia

Voda v Odře, druhé největší polské řece, je mrtvá. Před dvanácti dny (3. srpna) začalo být zřejmé, že leklé ryby na hladině jsou příznakem něčeho velmi divného. Dodnes ale není jasné čeho. Jisté je, že mrtvých rybích těl jsou tisíce kusů. Voda v Odře, která pramení v Česku a táhne se celým západním Polskem od Slezska až k německé hranici a dál k Baltu, je na většině toku prohlášená za nebezpečnou a lidé se jí mají vyhýbat.

Jestli to bude stačit a jestli se otrava řeky bude týkat jen vody v jejím korytě, nebo zasáhne mnohem hlouběji do ekosystému, bude zřejmější po odhalení příčiny. A v tom zatím polská inspekce a policie moc daleko není. V oderské vodě je podle měření nadprůměrné množství kyslíku. Tím padla původní, tak trochu vymodlená spekulace, že ryby umírají přirozeným procesem, kdy ve vodě v horkém létě poklesne právě koncentrace kyslíku.

Výsledek je naopak stopou, že ve vodě probíhá nepřirozená chemická reakce. Na druhé straně se však potvrdila pouze zčásti zřejmě největší obava -  totiž že voda je otrávená rtutí. Ve vodě skutečně je nadprůměrné množství rtuti, ale i podle německého inspektorátu - který odebírá vzorky vody tam, kde se Odra stává hraniční řekou - jí není tolik, aby život v řece zabila. Voda je také nadprůměrně slaná; co přesně se stalo a jak se to stalo, je však pořád záhadou.

Ekologické neštěstí je prvním, druhým i třetím tématem polské politiky. Je to srovnatelná událost, jako by se otrava Bečvy odehrála ve větším rozsahu a na Labi nebo na řece Moravě. Je to do značné míry blamáž státních úřadů i všemocné vládní strany PiS. Opozice volá po demisi všech politiků, kteří s vodou Odry mají jakékoli činění.  Ti se snaží svalit vinu a odvést pozornost zpět k opozici a jejím lokálním politikům, ale to nedává valný smysl – a vládní politici jsou ve složité situaci.

Vojevoda (protějšek našich hejtmanů) Dolního Slezska, bývalý senátor PiS Jarosław Obremski, o neštěstí věděl od samého počátku, ale nesvolal krizový štáb. Byl totiž na dovolené a z té se doposud nevrátil, respektive má se vrátit právě toto pondělí. Podobně ministryně pro klima Anna Moskwa: už je sice zpátky v akci, ale až poté, co řádně a dle plánu vyčerpala své volno v prvním týdnu ekologické katastrofy. Zůstávají oba zatím na svých místech, o práci přišli jen šéfové povodí a státních agentur.

Polsko vyslalo na pomoc s čištěním toku vojáky a rezervisty, policie se uchýlila k mimořádnému kroku a vypsala odměnu za informace vedoucí k dopadení viníka – nabízí milion zlotých, tedy v přepočtu šest milionů českých korun. Motivace ale zatím nezafungovala, lidé žijící na břehu otrávené řeky tak dál čekají, čím je otrávené jejich okolí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].