0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda22. 4. 20203 minuty

Jediné, co má v ČSA hodnotu, jsou přistávací práva

Nové informace o zcestné úvaze státu vstoupit do Českých aerolinií

Uzemněné stroje Smartwings a ČSA na pražském Letišti Václava Havla

Minulý týden Respekt upozornil v článku Českým aeroliniím zvoní výhodný umíráček na úvahu ministrů Aleny Schillerové a Karla Havlíčka, že by stát mohl svým vstupem zachránit „strategické“ České aerolinie. Text zmiňoval vlastnické uspořádání: ČSA jsou skoro stoprocentně v majetku společnosti Smartwings, jejíž vlastníci, především miliardář Jiří Šimáně a čínská společnost CITIC, mají blízko k Andreji Babišovi (Šimáně) a prezidentu Miloši Zemanovi (CITIC). Přitom žádný skutečný strategický důvod vstoupit do ČSA nebyl.

Jednu informaci z článku musíme upřesnit, nicméně nová fakta staví úvahu ministrů do ještě bláznivějšího světla. ČSA provozují všehovšudy třináct letadel, z toho pět malých turbovrtulových – na svých stránkách to prezentují jako svou flotilu. Dvanáct z nich ale nevlastní, mají je v leasingovém pronájmu. A na to poslední – jediné v majetku ČSA - je vystaveno zástavní právo. Tedy ČSA ručí letadlem za nějaký dluh. Letecká společnost Smartwings pak nevlastní žádné letadlo –  na svých webových mají stejně jako ČSA jen odkaz na svou flotilu, ale nahlédnutí do leteckého rejstříku Úřadu pro civilní letectví říká, že všechny letouny jsou v leasingovém pronájmu.

Reklama

„Strategická hodnota“ ČSA je tedy naprosto nulová. Nevlastní letadla, servis, catering, hangáry, nic. Jediné, z čeho se dá podle expertů odvodit hodnota aerolinií, jsou linky, které provozuje, a získané licence pro přistání na světových letištích. Pro stát  by teoreticky mohlo mít onu strategickou hodnotu spojení Prahy se světem provozované ČSA. České aerolinie i Smartwings patří mezi šedesát pět světových leteckých společností, které z Prahy zajišťují spojení do celého světa. Nicméně ČSA na tom má jen minimální podíl.

Trochu jiné je to se Smartwings, tato společnost zajišťuje ze všech aerolinií přistávajících v Praze nejvíce leteckých spojení s českou metropolí, něco pod deset procent. Většinou ale sezónně, na pravidelných linkách jsou její destinace spíše nevýznamné; jde o turistické oblasti, nikoli o spojení se světovými leteckými křižovatkami a ekonomicky důležitými metropolemi či dalšími významnými městy. Jiří Šimáně, který vystupuje za Smartwings jako majitel, navrhnul ve rozhovoru pro seznam.cz možnou státní pomoc pro svou společnost: stát by ručil za komerční půjčku ve výši zhruba jedné a půl miliardy, společnost by státu ručila za půjčku svými akciemi.

Jenže jejich cena je teď nejasná, jejich hodnota je v oněch přistávacích právech - a nikdo neví, jak se podaří obnovit po pandemii letecký provoz. Odhad jejich hodnoty znesnadňuje navíc i to, že Smartwings nemá žádná vlastní letadla. Zjednodušeně řečeno, stát by na sebe ručením za půjčku bral obrovské riziko, že mu v ruce nakonec zůstanou akcie hluboko pod jejich cenou z počátku letošního roku – a na podezřelé podstatě věci to pořád nic nemění.

Schillerová a Havlíček navrhli plán výhodný pouze pro akcionáře Smartwings, kteří patří do okruhu blízkých premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Ani jeden z ministrů dosud veřejnosti nevysvětlili, proč s nápadem přišli. Vládní poslanci odmítli i návrh pirátského poslance Jana Lipavského, aby se podezřelou intervencí státu zabývala sněmovna.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].