Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Klausova popularita a Pecinova budoucnost

Prezident Václav Klaus se vrátil do čela žebříčku nejdůvěryhodnějších politiků této země. Po několika měsících opět předběhl premiéra úřednické vlády Jana Fischera. Vůbec si nejsem jistý, jestli respondenti mají důvěru v Klause nebo spíše jeho prezidentský post.

Myslím, že ti, kteří mají důvěru v Klause, mají hodně krátkou paměť. Stačí připomenout bankovní socialismus devadesátých let, opoziční smlouvu a selhání Česka v Evropské unii – i Klaus se podepsal na pádu Topolánkovy vlády uprostřed předsednictví EU. Bankovní socialismus i opoziční smlouvy se zase podepsaly na rozkrádání majetku a nárůstu korupce a oba akty byly především dětmi Klause. Je samozřejmě možné, že lidé věří více institutu prezidenta, a pak je Klausova popularita a důvěryhodnost pochopitelná. Možná by byl na tom stejně jako prezident i Jiří Paroubek nebo nedejbože pan Vojtěch Filip.

Pokud jde o pokles popularity či důvěryhodnosti Jana Fischera, bylo na čase. Jeho vláda pomalu a nenápadně dělá obrovský prostor pro energetickou lobby, její ministři přicházejí se spíše kosmetickými úpravami protikorupčních zákonů, než se skutečnými předpisy, které s korupcí zamávají, a takový případ kolem zakázky pro Český statistický úřad jen dokresluje tah Fischerovy vlády proti úplatkářství.

A Fischerova vláda vynesla mezi politické celebrity Martina Pecinu – ministra vnitra, který má z doby šéfování na Úřadu na ochranu hospodářské soutěže dobré kontakty na ekonomiku a z doby, kdy byl náměstkem na ministerstvu průmyslu zase skvělé kontakty na energetiku. Věřte mi, Pecina je vycházející hvězdou, který v době, kdy prezident Klaus bude končit, premiér Fischer už bude v Česku zapomenut a Paroubek půjde po postu prezidenta, se stane nejdůležitějším politikem této země. Bojovat s ním nedokáže ani Radek John.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].