Ta kniha od Carla Sagana vyšla dávno, četl jsem ji kdysi s nadšením a se skepsí. Hlavní myšlenka je jasná. Boj proti pověrám, proti dezinformacím, věda jako svíce v temnotách, jako náboženství rozumu odhalující Pravdu.

Jenomže já jsem žil na opačné straně železné opony. Studoval jsem genetiku a byl studentem jedné z prvních generací, kdy se genetika vůbec studovat mohla. Genetika bývala buržoazní pavěda sloužící zájmům amerického imperialismu, učili mě profesoři, kteří se ještě osobně setkali s Trofimem Denisovičem Lysenkem. Mluvili o klasu s neobyčejným počtem obilek, který prý chovali ve skle jako svátost. Později skříňku otevřeli a zjistili, že obilky byly dolepeny lepidlem. Vzpomínali, jak Lysenko nadojil před očima užaslé komise mléko s vysokým obsahem tuku. Krávy totiž předtím nakrmil máslem. Lysenko byl v letech 1940–1965 ředitelem Ústavu genetiky Akademie věd SSSR. Olga Borisovna Lepešinská „objevila“, že buňky vznikají z nebuněčné „živé hmoty“, oponenti byli likvidováni. Nikolaj Vavilov, genetik, který mohl Rusko zachránit od hladu, zemřel v gulagu v roce 1943. Tohle byl ve své době ve světě za železnou oponou hlavní směr vědy; publikace, které podporovaly názory Lysenka a Lepešinské, byly přijímány do tisku, jejich autoři jmenováni profesory, ostatní publikace byly odstraňovány spolu se svými autory. Tak to bylo.

Jindy, uvádí S. J. Gould, zhruba koncem 19. století, v USA všichni věděli, jak to je s rasami a kdo je nejinteligentnější. Výsledky vědeckého bádání…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte