Lockdown, kurzarbeit, notebook, image nebo třeba hacker. To je jen pár příkladů z mnoha cizích slov, která už se v češtině zabydlela a pronikla z odborných textů do běžné komunikace mezi lidmi. Jedním z takových přejatých výrazů, jež v posledních desetiletích obohatily češtinu, je termín whistleblower.

Doslova pojem whistleblower znamená „ten, kdo píská na píšťalku“ a pochází ze Spojených států, kde se používá už od 19. století, původně v souvislosti s policisty, kteří pomocí píšťalky řídili dopravu. Zhruba od sedmdesátých let 20. století se ale především v anglosaských zemích tento výraz uplatňuje ve smyslu informátor či oznamovatel, jenž upozorní na nějaké nekalé jednání. Je to tedy člověk, který má ve firmě, na ministerstvu nebo v tajných službách přístup například k informacím o zneužívání moci, případně peněz či o nezákonném sledování lidí a jejich komunikace. Whistleblower není s tímto stavem spokojen a hodlá zjednat nápravu, má k tomu v podstatě dvě možnosti. Buď vše oznámí svému nadřízenému, může se však stát, že ten zaujme pozici „mrtvého brouka“, který odmítá problém řešit. Je-li whistleblower z této situace dostatečně frustrovaný a nehodlá věci nechat jen tak, může se pak obrátit na veřejnost, třeba prostřednictvím úniku informací do médií.

K nejznámějším whistleblowerům patřil David Kelly, který upozornil na smyšlené důvody invaze do Iráku v roce 2003, nebo Edward Snowden, jenž v roce 2013 poskytl listu The Guardian informace o masivním špehování lidí…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte