71A_varianta_foto Stefan Auch Produktion
Otto Dov Kulka

Zůstal jsem tam uvězněný jako odsouzenec na doživotí, spoutaný v okovech, které nelze prolomit. Kdyby to tolik neskřípělo, řekl bych ,jako spoutaný Prometheus‘. Ale já byl všeho všudy jen chlapec, spoutaný v dětství řetězy, z nichž jsem se nevyprostil po celé své dospívání: vláčel jsem je za sebou na pochodu smrti i při útěku, během osvobození i při všech dalších událostech, které následovaly,“ popisuje Otto Dov Kulka v knize Krajiny Metropole smrti, jak se v roce 1978 vrátil do míst, kam doputoval coby chlapec – do Osvětimi-Březinky, kde při zplynování 3792 terezínských Židů z „rodinného tábora“ přežil jen díky tomu, že kvůli záškrtu ležel na ošetřovně. A tato návštěva se stala impulzem, kdy se začal s „Metropolí smrti“ vyrovnávat systematičtěji a vědomě.

Profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě totiž žil – jak sám popisoval – „dvojím životem“. Coby historik se sice věnoval výzkumu holokaustu, ale vše přísně odděloval od vlastních vzpomínek. Nikdo z kolegů netušil, že byl „dítětem Osvětimi“ – ani to, že v denících a nahrávkách roky horečnatě zaznamenává fragmenty toho, co nazýval „soukromou mytologií“. Nicméně až vážná nemoc v druhé půlce devadesátých let a přesvědčení britského historika Iana Kershawa, že by záznamy měly být vydány, jej nasměrovaly k tomu, že na knize začal pracovat.

71B_foto Archive of Security Services_ ABS
Na černobílé fotografii Otto Dov Kulka v Terezíně v roce 1960, barevná fotografie je z dokumentárního filmu Předposlední svoboda.

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 410

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte