Čtyři roky utekly jako voda a české lithium je opět na scéně. Tak jako Halleyova kometa nebo další úkazy, které se objevují na obloze s vesmírnou pravidelností.

Důvodem jsou samozřejmě volby, ve kterých se údajný krušnohorský poklad posledně Andreji Babišovi velmi osvědčil. U kolegů z SPD odkoukal, že boj za národní surovinové bohatství na voliče zabírá. A tak si krátce před volbami 2017 lithiovou kartu šikovně osvojil a pasoval se do role toho, kdo zásoby nového paliva do aut zachrání.

Babiš tehdy využil chyby ministerstva průmyslu, spravovaného sociálními demokraty, a napadl memorandum podepsané předtím s australskou firmou držící práva na geologický průzkum. Babiš podpis napadl jako tunel za „dva tisíce miliard našich peněz“. Výsledek známe – volby ovládl a lithiová show k tomu podle průzkumů voličských nálad docela přispěla.

Dva biliony korun byl tehdejší odhad, jakou má lithium pod Cínovcem cenu. Babiš prodával příběh tak, že stačí zakročit proti cizincům a peníze budou obratem k dispozici na modernizaci státu. Na to si ale ještě počkáme. Už v roce 2017 bylo známo, že dostat cennou surovinu ven zabere s dnešními technologiemi víc než tři staletí a hlavně není jisté, zda se těžba vůbec vyplatí. Natož jestli jde o smysluplnou operaci s ohledem na životní prostředí, které v severních Čechách trpělo kvůli nerostům už dost.

O dvou bilionech už se nemluví. Australskou firmu i s právy na těžbu ovládl loni za 790 milionů korun většinově státní ČEZ. Možná jde o…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte