Kultura

Zabít údržbáře

Ironie a existenciální tázání si u Daniela Hradeckého (48) pravidelně podávají ruku. A nejinak tomu je v jeho druhé próze složené ze tří krátkých autobiografických textů Dumdum,Výlety s otcemVikštejn, která mu vynesla už třetí nominaci na Magnesii Literu i návrh na Cenu Evropské unie za literaturu. Jakkoli by se mohlo zdát, že divoký outsider dohlédne nejdál na dno lahve, ani bez poezie neztrácí laserově zostřené vnímání básníka, které opět zaměřil na sebelásku současné společnosti i bezútěšnost severních Čech.

Nedějové příběhy jednoho velkého autorského neklidu berou čtenáře do sklepních bytů, výtahových šachet, psychiatrických léčeben, ale také do lesa, kostela a (malo)města. Nekoná se však žádná urbánní romantika ani přírodní lyrika, prostředí se neustále snoubí s myšlením. Toť Hradeckého modlitba, v níž se nebojí velkých slov. „Ano, právě tam nakazil jsem se a uvykl lásce k pravdě, čili nesmiřitelné, bezpodmínečně podvratné zlobě,“ píše o prozření, kterého dosáhl v kuřárně psychiatrické léčebny.

Jeho věty jsou ostře nabité významy, odkazují (někdy i přiznaně citují) k dílům globálně známých filozofů a intelektuálů, nikdy jim nechybí osten ironie, a přesto nabubřele nebobtnají v sobě. Neustále se vztahují k okolí, současnosti, a to především její okrajové, neutěšené podobě. Ta zasahuje veškeré autorovo bytí – geograficky, sociálně i ekonomicky. Ať už je tu jako nezaměstnaný píšící alkoholik žmoulající šťastně složenku na 1058 korun v…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte