Velkorysý program na podporu populární hudby s rozpočtem 62 milionů eur představila v půli března maďarská vláda. Peníze by v následujících pěti letech měly jít do rozvoje výuky a hledání nových talentů, na granty pro nové projekty, do marketingu a budování struktury nahrávacích studií a hudebních klubů, kterých v Maďarsku není zas tak velká síť. Až potud to na papíře vypadá neskutečně lákavě a záviděníhodně. Instituce na podporu lokálního popu má přece leckterá evropská země, protože v něm spatřuje buď výhodnou investici do exportního artiklu, nebo šanci na posílení cestovního ruchu.

To by se však nesmělo vše odehrávat v rámci taktiky Viktora Orbána, který se tímto rozhodnutím očividně snaží získat kontrolu nad další oblastí kultury. A hlavně by realizací projektu na nastartování nové maďarské popové produkce nesměl být pověřen ministerský komisař Szilárd Demeter – spisovatel, hudebník, ale především dravý, schopný a cynický kulturní funkcionář, který současně stojí v čele význačného budapešťského Literárního muzea Sándora Petöfiho. V této kombinaci totiž není příliš šance, že by tu někomu doopravdy šlo o kulturu, která má chuť spojovat různé hlasy a komunikovat přes hranice.

V rámci kulturní války se jedná o posun fronty. Dosud principy dohledu mířily především za vysokým uměním. 

Tweetni to

Demeter je známý naprostou oddaností k Orbánovi a také velmi konfliktní povahou. Má pověst rváče a člověka, který neunese kritiku vlastní tvorby. Loni…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte