Zdálo by se, že povolání korektorky neboli jazykové redaktorky v novinách je poněkud fádní a nudné, ale není tomu tak. Je sice pravda, že korektorka tráví nekonečné hodiny nad texty a řeší bezpočet jazykových oříšků, trpělivě opravuje pravopisné chyby i stylistické neobratnosti. Vítaným zpestřením jsou ale komické překlepy, které pramení z nepozornosti redaktora nebo editora článku. Někdy je jich během jediného dne tolik, že to vypadá, že v redakci snad řádí šotek.

A tak se například můžeme dočíst, že „vláda přijala další protiepidemiologická opatření“. No jasně, když nedokáže vymýtit koronavirus, tak aspoň ty epidemiology. Pár minut nato se u jiného článku objeví titulek „Magna pokutuje zaměstnance za nenošení ropušek“. Ty roušky musí mít lidé nasazené, protože ve firmě se nedávno rozšířil „koronarus“.

Zvláštní kapitolou jsou pak jména a názvy, třeba: Donald Trup, Recept Tayyip Erdoğan, Jack Sparrow (místo Straw), Allena Schillerová, filmová hvězda Michael Souhlas, fotbalová legenda Diego Madona, Kolín nad Rýmem či Univerzita Jana Evangelisty Turkyně. Tady už ale šotkovi vydatně pomáhá autokorektor. Korunu tomu ovšem před dvanácti lety nasadil renomovaný francouzský deník Le Monde, když v titulku u rozhovoru s tehdejším českým premiérem zkomolil jeho jméno na Miralek Topalek.

Kromě Respektu spolupracuje autorka tohoto sloupku s dalšími českými médii, a tak o jazykové perličky nemá nouzi. Například: „ministryně světa v atletice“, „eroposlanec“, „mistr zahraničí“,…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte