sebek

Nesplachujte! Zrovna vás jsme vybrali jako ideálního adepta pro fekální transplantaci! Cože? Moje…, totiž má stolice má nějakou hodnotu? No to si pište, vážená paní, vážený pane. A jakou! Pryč jsou časy, kdy jsme si mysleli, že stolice má menší než žádnou cenu. Ne nadarmo je to příměr označující nic nemít anebo ekvivalent nejhoršího možného duševního rozpoložení. Moderní věda však dokazuje opak. Mikrobiálním společenstvem správně osazený lidský exkrement může mít hodnotu až jednoho lidského života. Stačí pouhých třicet gramů vynikajícího materiálu, který většinou ze společenských důvodů poskytne příbuzný, mírně to obohatit, vyčistit a připravit na hluboké zamražení do banky stolic. Tedy pokud se rovnou nepoužije. Jak? Vstříkne se do trávicího traktu přes konečník u pacienta například se zákeřnou klostridiovou infekcí. Opravdu to může zachránit život. A opravdu můžete stolici darovat. Nevěříte? Podívejte se na stránky České mikrobiomové společnosti www.mikrobiom-cms.cz.

Pokud jste v mládí jako já sledovali například seriál Byl jednou jeden život, jistě si vzpomenete na „hodné“ bakterie, které vedle těch zlých ve střevech uklízely a vyráběly například pro tělo potřebné vitaminy. Patří do skupiny mikrobiálních společenstev, jež se skládají z desítek miliard symbiotických mikrobiálních buněk. Považují se za takzvané old friends, kteří tu jsou s námi od samého počátku evoluce člověka a které jsou dnes na úrovni nového orgánu lidského těla. Součet všech…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte