Ne že by se katolická církev otřásla v samých základech, pořádné rány jsou ale od minulé středy slyšet shora až do jejího suterénu. Na filmovém festivalu v Římě se totiž promítal nový dokumentární snímek Francesco, ve kterém papež František prohlásil: „Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti Boží a mají právo na rodinu.“ A dodal, že je potřeba na jejich ochranu vytvořit zákon o registrovaném partnerství.

Myslel tím zřejmě Vatikán, protože jeho rodná Argentina zlegalizovala stejnopohlavní manželství (čili ještě vyšší stupeň zrovnoprávnění s heterosexuály) už před deseti lety. A Itálie, která papežský stolec ze všech stran obklopuje, umožňuje sňatky homosexuálů čtvrtým rokem. Důležitější než právní rovina papežova sdělení je ale to, že hlava katolické církve vůbec poprvé v dějinách dala v jedné větě slova homosexuálové a rodina vedle sebe, aniž by je vzájemně vylučovala.

Ohledně homosexuality katolická církev dosud zastávala postoj chytré horákyně. Není podle ní hříchem, když muž touží po muži nebo žena po ženě, dokonce spolu mohou i žít pod jednou střechou – hříchem je ale cokoli, co touhu překračuje. Čili sex, odevzdání se druhému v oficiálním svazku a zejména ona rodina, tedy snaha získat dítě a společně se o ně starat. O sexu sice nyní papež nemluvil. Všechno ostatní ale označil za „právo“, čímž vyslal až nečekaně silnou podporu globální LGBT komunitě.

Kdokoli z ní se bude kdekoli na světě cítit být utiskován bigotními věřícími, může jim…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte