33-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jsem tak šťastnej, protože dneska jsem našel svoje kámoše ve vlastní hlavě,“ zpíval kdysi Kurt Cobain. Název slavného hitu skupiny Nirvana Lithium by mohl naznačovat, že umělec v něm líčí účinky neméně slavného psychiatrického léku, jenž přináší úlevu pacientům s bipolární poruchou, kterou ostatně Cobain sám trpěl. Kupodivu to tak ale není. Životopisci Nirvany docházejí k závěru, že její frontman v písni zpracovává životní období strávené v křesťanské rodině svého kamaráda.

Přesto se řada lidí sužovaná bipolární poruchou v písni našla. Lithium, jeden ze služebně nejstarších psychiatrických léků, působí jako stabilizátor nálady a dokázalo už zachránit spoustu podobně rozervaných životů, jako byl ten Cobainův. A zajímavé také je, že možná jich zachránilo ještě mnohem víc, než si myslíme. Čerstvá studie psychiatrů z Univerzity v Sussexu zjistila, že vyšší přirozené zastoupení lithia v pitné vodě pravděpodobně snižuje množství sebevražd v populaci, která takovou vodu pije. To zrodilo docela smělou myšlenku, že by se aktuální globální krize duševního zdraví možná dala řešit tak nějak pěkně centrálně – totiž vodovodem.

Účinky hlavní a vedlejší

Prameny s vysokým obsahem iontů lithia bývaly považovány za blahodárné už ve starověku, aniž se vědělo proč. Lithium coby chemický prvek objevil až v roce 1817 švédský vědec Johann Arfvedson a v témže století se začalo příležitostně používat pro léčbu dny, jež měla v dobovém mínění souvislost s melancholickou náladou. Do…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte