Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Zemanova lest

Proč je riskantní, aby Senát schválil Aleše Gerlocha ústavním soudcem

6-kom
Aleš Gerloch • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když vyšlo najevo, že prezident Miloš Zeman ovlivňoval prostřednictvím svého kancléře Vratislava Mynáře vysoce postavené soudce v případech, které nějak souvisejí s Pražským hradem, udělali poslanci správnou věc: v parlamentu zasedl podvýbor pro justici, pozval si dotčené včetně kancléře a podrobil je výslechu. Soudci popsali, k čemu došlo, a přidali nové informace. Kancléř byl nucen schůzky potvrdit a popsat i ty, o nichž se dosud nevědělo.

Na výjezdním zasedání pléna Ústavního soudu bylo dohodnuto, že soudci se s kancléřem ani nikým dalším už nebudou soukromě scházet k rozhovoru o živých kauzách. Skupina senátorů se na základě informací o snaze Hradu manipulovat zdejší justici rozhodla sepsat ústavní žalobu na prezidenta. Ani Miloš Zeman ovšem neskládá ruce do klína a vliv na justici zkouší získat novou cestou: do Senátu právě míří jeho návrh na nového ústavního soudce.

Jméno odborníka na ústavní právo a bývalého děkana Právnické fakulty UK Aleše Gerlocha vzbuzuje respekt. Při podrobnějším pohledu se ale ukazuje barvitější obraz právníka, který až dosud sloužil především zájmům současné hlavy státu. Kdyby Gerloch prošel Senátem, Zeman by se napříště mohl obejít bez služeb svého kancléře. V konstitučním tribunálu by měl totiž sobě oddaného muže, u nějž není jistota, že by dokázal vzdorovat tlaku mocného přímluvce na ohnutí práva.

Česká justice prošla za posledních patnáct let několika otřesy, z nichž zatím vždy vyšla posílená. Státní zástupci se například postavili…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte