51-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Každý rok touto dobou shrnujeme uplynulých dvanáct měsíců. Letos ale nebilancujeme jen jednu sezonu, máme za sebou i prvních pět let politického života s Andrejem Babišem. „Je však třeba jasně říct, že Andrej Babiš do vysoké politiky nepatří. Je velkým rizikem pro zdejší politický systém,“ psali jsme před pěti lety, když zbývalo jen pár dní do parlamentních voleb. Důvody, které jsme uváděli, se týkaly nejen minulosti Andreje Babiše a destruktivního přístupu k politice, kdy stranu neřídí, nýbrž vlastní, ale i obřího střetu zájmů, který se v něm pojil a pojí. Vedle politiky totiž také podniká a je majitelem médií.

„Po zkušenosti s babišovským úspěchem je rozhodně třeba zahájit debatu o tom, jak zdejší politický systém chránit před lidmi, kteří náhle projeví chuť propojit své aktivity do trojjediné nekontrolovatelné moci: byznysové, mediální a politické,“ konstatovali jsme pak nedlouho po jeho volebním zdaru v roce 2013. Obavy se naplnily v plné míře a obrana se nenašla – česká politická scéna se de facto rozpadla, Babišem vlastněná média slouží jeho cílům a střet zájmů je tak velký, že už i evropské instituce konstatují, že je nutné s tím začít něco dělat. Přesto impérium bratislavského rodáka roste a roste.

Kladivo a hřebík

Rok 2018 může sloužit jako dobrý příklad proměňující se české krajiny. A nejde jen o politiku samotnou. Jestli totiž začátek roku určovala volba prezidenta, ve které těsně uspěl Miloš Zeman, konec roku by se dal ilustrovat odvoláním Petra…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2243

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte