Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
15_tema02_jaros „Vděčnost se mnou už zůstala.“ (Jan Potměšil při děkovačce v divadle) • Autor: Milan Jaroš
Společnost Téma

Je vděčnost klíčem ke štěstí?

Výprava do říše pozitivní psychologie

Předposlední listopadový čtvrtek začal pro Petru Urbanovou (48) stejně jako obvykle. Obchodní cestující a matka samoživitelka osmiletých trojčat vyráží za prací až odpoledne – s naloženým autem objíždí své zákazníky a prodává vysavače, mixéry nebo svíčky. Než odejde, vždycky se přesvědčí, že je všechno připravené pro návrat dětí ze školy. I tentokrát zkontrolovala, že mají v lednici dost jídla, vyvenčila psy a pak zatopila v kamnech, aby bylo doma teplo, až se děti vrátí. Vyhaslý popel z předešlé noci vynesla do popelnice a pro jistotu zalila kbelíkem vody.

Důvod, proč na tenhle listopadový den nikdy nezapomene, byl ten, že zbytky uhlí z kamen si tentokrát podržely žár o něco déle než obvykle. Asi hodinu poté, kdy paní Urbanová vyrazila na okružní cestu za svými zákazníky, zazvonil mobil a ozval se rozrušený sousedčin hlas. „Křičela: ,Hoří ti dům!!!‘ Tak jsem šlápla na plyn a jela k nám do Vyšehoří jak šílená,“ vzpomíná žena. Když dorazila, viděla už polovinu svého vesnického stavení v plamenech. Špatně uhašený popel zapálil popelnici, od ní chytil dřevník a pak obytná část.

Děti byly naštěstí ještě na keramickém kroužku, následující hodiny tak šest jednotek hasičů z okolí bojovalo hlavně o majetek a život domácích zvířat. Podařilo se zachránit pár cenností a také fenu se štěnětem. Další pes a kocour se však v požáru udusili. A statik, který dorazil nazítří, majitelce sdělil, že doutnající torzo stavby bude zřejmě lepší strhnout. „Byl to strašný šok, přišli jsme skoro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1445
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte