Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Jak opustit nejlepší přítelkyni

Výpravný seriál dává prostor hrdinkám a tématům, od nichž televize spíš drží ruce stranou

My Brilliant Friend (2018) - filmstill
Autor: Film Stills, Profimedia

Když se rozhodla, že kluky porazí, rozzářila se jako svatá bojovnice. Ten den jsem si uvědomila, že když ji budu následovat, přestane být kulhavá noha mojí matky hrozbou. Musím se chovat jako ona. Nespustit ji z očí,“ vzpomíná šedesátiletá spisovatelka Elena v úvodním dílu seriálu Geniální přítelkyně na svůj pocit, kdy jí bylo deset a začalo se rodit osudové přátelství mezi ní a spolužačkou Lilou. Přátelství, které často bolelo jako rána ostrým kamenem, jež ten den létaly vzduchem nad zaprášenou neapolskou ulicí.

Podobné vztahy mezi dvěma ženami a ženská kreativita jsou přes dobovou atmosféru témata, do nichž se seriáloví scenáristé stále příliš nehrnou. Už proto byl seriál Geniální přítelkyně jednou z událostí podzimní sezony. Očekávání však souviselo zejména s předlohou. Americká kabelová televize HBO pro vůbec první sérii natočenou výhradně v italštině sáhla po stejnojmenné tetralogii – bestselleru spisovatelky publikující pod pseudonymem Elena Ferrante, jejíž knihy se v uplynulé dekádě staly literární senzací, ale nikdo neví, jak vypadá ani kde žije. A pozice literárního fenoménu ovlivnila i podobu seriálu s velkorysým rozpočtem, který umožnil stvořit Neapol čtyřicátých a padesátých let, kde se příběh odehrává.

Tvůrci k němu zaujali uctivý přístup jako ke klasice, s níž si není radno zahrávat. K tomu, aby si divák výsledek užil, tak nepotřebuje nutně znát předlohu. Geniální přítelkyně je přesvědčivý dobový seriál s bezchybnou výpravou a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 322
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte