Kultura

Ženy 60+. Už nic nemusím, ale můžu hodně.

Pavla Frýdlová pokračuje ve vyhledávání žen, které se nezdráhají mluvit o tom, jak žijí

V produkci, kterou lze označit za publicistickou nebo za příklad orální historie, byla od devadesátých let publikována řada knih, které obsahují výpovědi českých žen různých generací. Nejnovějším výstupem je svazek Ženy 60+ s podtitulem Už nic nemusím, ale můžu hodně, jejž připravila Pavla Frýdlová.

Zajímavá a příznačná skutečnost je, že u mužské části populace je výčet takových titulů o poznání skromnější. Muži sice navenek, mocensky, vládnou společnosti, ale o sobě, o svých životních cestách a strategiích, mlčí. „O životě“ se pro knihu rozhovořili ještě tak ve svazku O čem sní muži (2005), jímž filmová dokumentaristka Olga Sommerová jednak námětově navázala na stejnojmenný televizní dokument z roku 1999, jednak na následnou trojici knih O čem sní ženy z let 2002–2004 (a výchozí svazek této trilogie se zase fakticky opřel o autorčin film O čem sní ženy, stejně jako mužský z roku 1999).

Nová desítka

Patří se dodat, že roku 2005 vyšla kniha O čem sní muži aneb Jak to vidí otcové, v níž se trojice Eduard Bakalář, Olga Nytrová a Václav Strachota polemicky vymezila vůči Sommerové. Ta nabírala zpovědi, v nichž si ženy stěžovaly na nekooperující, až destruktivní postoje partnerů, kdežto autorské trio sebralo materiál o opuštěných otcích; tytéž postoje přece nejednou zastávají rovněž ženy, argumentovalo.

Nevidí selhání jako křivdy.

Tweetni to

Sommerová s tematikou nakládala…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte