Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Belgie

Studentská revolta šedesátých let naruby

07_dopis_profimedia
Louvain-La-Neuve • Autor: AFP, Profimedia

Louvain-la-Neuve je skoro neevropsky vyhlížející městečko. Je postavené v posledních padesáti letech úplně od základů na zelené louce a vypadá trochu jako lyžařské středisko a trochu jako americký kampus. Chybí pro Evropu typický nesymetrický půdorys ulic: vše tu bylo narýsováno – i podivně okrouhlé jezero je umělé. Během semestru město žije nespočtem večírků ve stroze zařízených studentských klubech, v podstatě betonových sklepích s pípou. Dominantou i důvodem vzniku Louvain-la-Neuve je Katolická univerzita.

Možná nejmladší evropské město je plodem revolučního osmašedesátého roku. V Belgii proběhl spíše jako ozvěna rozsáhlejších a dramatičtějších pařížských studentských bouří z května 1968 a neklid, který to léto otřásal západní Evropou, zafungoval jako katalyzátor pro místní společenská pnutí.

Ve druhé polovině šedesátých let se začalo projevovat napětí mezi nizozemsky hovořícími Vlámy a frankofonními Valony. Ti druzí byli vlastně zemskou buržoazií – prestižní posty byly frankofonní, občanské i církevní autority mluvily především francouzsky, včetně královské rodiny. Valonské regiony bývaly ty zámožnější, sídlil zde těžký průmysl, zatímco Flandry měly spíše zemědělský ráz. V šedesátých letech jde ale ocelářství prudce ke dnu, naopak ve Flandrech se rozvíjí strojírenství. Flandry tedy nabývají na sebevědomí.

Zároveň mohutní studentská populace: dospívá silná generace dětí narozená těsně po válce a zavedení stipendií umožňuje jejich hromadný vstup na univerzity. Tou…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte