Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Už jen levně

Díky české europoslankyni budeme po Evropě volat za nižší ceny

Rok po zrušení roamingu zažívají majitelé mobilních telefonů v Evropské unii další výraznou změnu. Europoslanci a bruselští úředníci dojednali zastropování cen veškerého mobilního volání po celé EU na maximálních 19 centů (necelých pět korun) za minutu hovoru. Telefonistům z řady členských zemí – a Čechům mezi nimi v prvé řadě – to může přinést zásadní snížení dosud řádově vyšších cen.

Díky předešlému zrušení roamingu Češi už nyní, volají-li třeba na česká čísla kamkoli po Unii, platí stejně, jako by šlo o vnitrostátní hovor. Pokud však chtějí ze svého čísla zavolat člověku, který české číslo nemá, cena za minutu takového volání se může vyšplhat řádově výš na desítky korun.

To se má ale už od května 2019 změnit. Odsouhlasená změna „stropu“ na 19 centech za minutu (a šesti centech, zhruba koruně a půl, za SMS) neznamená ovšem nutnost sjednotit ceny všech operátorů v Evropské unii: jde o nastavení maximální částky, takže kdo si už teď účtuje míň – a v EU jsou země, kde minuta hovoru, většinou jako součást výhodných balíčků, stojí 19 centů –, může dosavadní cenu ponechat.

Ceny pod limitem ale rozhodně nejsou případem Česka. Podle studie Evropské komise z letošního roku má Česká republika dlouhodobě jedno z nejdražších volání: nejlepší nabídky v Česku jsou až o polovinu dražší než v průměru Evropské unie – i minuta volání na sousední Slovensko stojí 20 korun.

Unijní faktor

Zastropování přitom původně nebylo součástí schváleného balíčku změn. Na jednací stůl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 226
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte