Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Vyšší platy, méně Evropy

Program nově vznikající vlády je drahý a opatrný

Debaty o nové vládě jsou u konce. Po týdnech jednání se Andrej Babiš v pátek dohodl se sociálními demokraty na programu i podmínkách spolupráce tak, aby do prázdnin mohl nový kabinet začít fungovat.

Ani v této závěrečné fázi však není jasné, jestli řádná vláda s důvěrou sněmovny skutečně vznikne podle plánu. Sociální demokraté si vzali měsíc na to, aby stvrdili koalici ve vnitrostranickém referendu. Program se chystá pročíst také prezident, který chce mít na chod vlády vliv, k důvěře jsou navíc potřeba hlasy komunistů. „Jsem rád, že jsme to nějak dojednali,“ poznamenal v pátek po finálním jednání s ČSSD Babiš. Zároveň ale znovu zmínil možnost, že dohoda zkolabuje a že v tom případě zkusí přemluvit ostatní strany k předčasným volbám. Ty by se podle něj konaly příští rok na jaře.

Po rozsudku končíme

Pokud vláda nyní vznikne, má v ní podle dohody sedět deset lidí za hnutí ANO a pět za ČSSD. Jedním z adeptů je někdejší člen Rusnokovy vlády Miroslav Toman, považovaný za nominanta Hradu. Ale protože dosud není dojednáno, zda formálně do vlády půjde za ČSSD, nebo ANO, není jasné ani finální rozdělení křesel. Sociální demokraté by podle informací z minulého týdne měli získat vnitro, rezort práce a sociálních věcí, kulturu, zahraničí a právě zemědělství, případně obranu.

To vše budou členové ČSSD včetně řadových straníků posuzovat v referendu. V pátek se vedení strany dohodlo, že se bude hlasovat i o jménech ministrů a také o podmínkách spolupráce s Babišem. Do…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 454
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte