Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Mister Zeman no!

Proč český prezident nesmí do Bílého domu

Návštěva čínského prezidenta v Praze
Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Ani přes usilovnou snahu svých spolupracovníků na několika frontách se Miloš Zeman do konce svého prezidentského mandátu do Bílého domu nepodívá. Je to pro něj nepříjemný politický zádrhel, protože návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za jednu ze svých priorit. Podle informací Respektu se Zeman audience u Trumpa nedočká ani po přímé intervenci skupiny několika členů amerického Kongresu za Republikánskou stranu. Zároveň s tím se projasňují důvody, proč český prezident do Oválné pracovny nemůže.

Ten to zkusil, a ten taky

Aktivita amerických kongresmanů byla výsledkem tlaku české diplomacie. Její reprezentanti v USA v čele s velvyslancem a někdejším Zemanovým zahraničněpolitickým poradcem Hynkem Kmoníčkem mají od Zemana již delší dobu za úkol domluvit jeho státní návštěvu v Americe, jejímž vrcholem by byl rozhovor s Donaldem Trumpem v Bílém domě. Zeman na přijetí naléhá: kdyby k němu došlo, mohl by se před blížícími se prezidentskými volbami v Česku prezentovat jako politik, který má mezinárodní přesah a přijímají ho klíčoví aktéři globální politiky. Zatímco v případě čínského a ruského prezidenta se to Zemanovi v posledních dvou letech opakovaně podařilo, u hlavního západního spojence nikoli.

Zemanovi podřízení zkoušejí různé možnosti, opakovaně například oslovili židovské organizace s vlivem na Bílý dům, u nichž má Zeman dobré renomé a letos od nich převzal ocenění Bojovník za pravdu. Jeden z hradních poradců v minulosti rovněž, jak zjistila MF…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte