48-kom1
Petr Robejšek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česko není zrovna velmocí přes společenské vědy, a tak když se tu jednoho dne objevil kultivovaný, v Německu vzdělaný český emigrant zaštiťující se zaměstnaneckým poměrem v think tanku z Hamburku, média si ho oblíbila. První promluvu měl Petr Robejšek, o němž je řeč, už v listopadu 1992 v Rudém právu, tehdy ještě jako expert na obranu. Věštil, že Česko se v dohledné době do NATO nedostane, a dodal, že NATO stejně prodělává „existenční krizi, jejímž výsledkem může být zánik Aliance“.

Později svůj expertní záběr rozšířil. Mluvil k situaci v Rusku, na Blízkém východě, o mezinárodním terorismu, americké politice a pomalu se blížil zpět k Česku. Věštil krizi eura a krátce před naším vstupem do EU tvrdil, že Unie „ztrácí pro své členy užitečnost“. V létě 2003 zájem o Robejška poněkud ochladl, to když se zjistilo, že jej etická komise Německé asociace politických věd vede jako plagiátora. Použil část cizího textu, aniž uvedl zdroj. Sám se hájil, že šlo o chybu studenta, který s ním text připravoval.

Po vypuknutí finanční krize 2008 ale poptávka po politologovi – jak jej novináři označují – z Hamburku opět výrazně vzrostla. Česká média jej začala oslovovat jako experta na řeckou krizi, krizi eura, později uprchlickou vlnu. Robejšek se postavil na stranu ostrých kritiků vedení EU, ať už se jednalo o cokoli. V posledních letech překročil rámec expertní analýzy, která ale vždy spíš klouzala po povrchu, a pustil se do politických proslovů, v nichž často a s gustem kritizoval…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte