Donald Trump holds a fly-in campaign rally at the airport in Dubuque, Iowa.
Všechno bude úžasné, zařídím to. (Zvolený americký prezident Donald Trump) • Autor: New York Times, Profimedia

Nad výsledkem letošních amerických voleb se bude ještě dlouho vznášet přízrak jisté nepochopitelnosti. Jak se něco tak nerozumného jako zvolení Donalda Trumpa nejmocnějším mužem planety vůbec mohlo stát? O motivacích chudších bělošských voličů, touze po bezpečí nebo obecném znechucení z politických elit už ledacos víme. V mozaice možných vysvětlení osudové volby, kterou skládáme od druhého listopadového úterý, má ale jeden střípek zcela výjimečnou pozici. Je méně logický, velmi subjektivní a vzpírá se jasným definicím. Odborníci na komunikaci tenhle faktor považují za zásadní předpoklad schopnosti strhnout davy na svou stranu. A už v době, kdy se vstup neurvalého miliardáře do Bílého domu jevil jako čirá fantazmagorie, předvídali, že jeho šance jsou vyšší. Jednoduše proto, že Donald Trump „ho“ měl, zatímco Hillary Clinton „ho“ neměla. Charisma.

Nekonečně proměnlivé

Pokud se vám při vyslovení tohoto slova vybaví spíš tvář George Clooneyho nebo Marilyn Monroe než zamračený škleb republikánského kandidáta, není divu. Charisma není univerzální kvalita jako třeba teplo, které hřeje každého stejně. Na různé lidi působí různé podoby osobního kouzla a obzvlášť charisma vůdců z principu rozděluje publikum na ty, které odpuzuje, a ty, kteří mu podléhají.

Pro doložení této předpokládatelné teze nakonec ani nepotřebujeme obsáhlé studie. Stačí se přeptat vlastních facebookových přátel, jak to učinila spoluautorka tohoto textu, kdo z dvojice Trump-Clinton oplývá charismatem.…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte