48-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Už jich je skoro sto. Sportovců, u kterých zbrusu nové kontroly zpětně objevily doping na letních olympiádách v Pekingu a Londýně. Víc než čtyřicet z nich získalo medaile, takže je musí vracet. Zatímco se podvodníci loučí s cennými kovy, jimi kdysi poražení se posouvají pořadím a u svých svazů zjišťují, jak je to s vyplácením prémií. Jako oštěpař Vítězslav Veselý, který se v srpnu posunul díky diskvalifikaci Ukrajince Pjatnycji na třetí místo z Londýna 2012. Nebo zápasník Marek Švec, který teď dostane bronz z Pekingu 2008 po vyloučení Kazacha Mambetova.

„Ale už mi nikdo nedá ten zážitek, když vyhraju a jdu na ty stupínky,“ komentoval listopadové rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru Švec. No právě. Jaký smysl má trvat na pořadí v závodech, kde se odhalí fixlování? Navíc když nikomu nevrátí radost z úspěchu, kvůli němuž se sport dělá? Zdaleka také nejde jen o ztracený zážitek ze stupínků. Deník The New York Times v téhle souvislosti publikoval příběh americké skokanky do výšky Chaunté Lowe. Z Pekingu byly předminulý týden vyloučeny dvě Rusky a Ukrajinka, které obsadily první tři místa. Lowe tak dostane bronz, i když skončila až šestá. Za těch osm let od své „neúspěšné“ olympiády přišla o sponzory, kariéru a nakonec i dům. Tohle jí medaile poslaná poštou těžko nahradí.

Ruská ruleta

Když se podobná aféra s dopingem provalila na Tour de France, Mezinárodní cyklistická unie vymazala z historických tabulek sedm vítězství Lance Armstronga a nechala v nich jen…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte