Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura, Kultura

Normální dokumentární film

Trojice českých premiér na festivalu v Jihlavě potvrdila výjimečnost tohoto žánru

Tak uvidíme, co se teď bude dít,“ říká s úsměvem Tomáš a kino vybuchuje smíchem. Sedí na invalidním vozíku a na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava právě s publikem zhlédl premiéru snímku Miluj mě, jestli to dokážeš, v němž je hlavním představitelem. Režisérka Dagmar Smržová tu zachytila, jak obtížné je pro lidi s fyzickým či mentálním handicapem získat partnery pro uspokojivý sexuální život. A Tomáš po promítání dostal otázku, jestli se pro něj po natočení filmu něco změnilo. „Jste první, kdo to viděl. Takže jak říkám, uvidíme.“

Jubilejní dvacátý ročník festivalu se minulý týden odehrál ve vzrušeném období. Konají se demonstrace, volá se po změně prezidenta, upozorňuje se na návrat cenzury, ve veřejném prostoru se angažuje tolik osobností jako snad nikdy po revoluci. Jenže dokumentaristé nejsou novináři. Se svědectvími o proměnách Česka nemohou přijít hned teď a tady, pustit je do médií nebo zavěsit na sociální sítě. Zpracování filmů jim zabírá mnohem více času a mezitím se leccos změní. Tak jako v případě snímku o Tomášovi: během natáčení u nás nefungovaly sexuální asistentky, zatímco dnes je tu registrováno pět profesionálek. Čerstvá sklizeň českých dokumentů v Jihlavě nicméně potvrdila, že tohle zpoždění nemusí být pro filmaře handicapem, se kterým by se – podobně jako Tomáš – neuměli vypořádat. Leitmotivem letošního ročníku byla otázka související s dvacetiletou existencí přehlídky: Bude dokumentární film existovat i za dvacet let? Tři…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.