Řekli mi, že s takovými názory pro mě v ANO není místo
 
44_ROZHOVOR_Jaros
Kristýna Zelienková • Autor: Milan Jaroš

Poslankyně za ANO 2011 Kristýna Zelienková v pátek oznámila, že opouští Babišovo hnutí. O důvodech, které ji k tomu vedly, velmi otevřeně v exkluzivním rozhovoru pro nové vydání Respektu. Zmiňuje mimo jiné absenci debaty uvnitř hnutí o většině podstatných témat a pokus členů vyloučit ji už kvůli tomu, že nesouhlasila s protipřistěhovaleckou rétorikou Andreje Babiše.  Zde z něj nabízíme krátkou ukázku, celý rozhovor si přečtěte v Respektu 30/2016.

Jak vypadala debata o Čapím hnízdu na poslaneckém klubu ANO?

Žádná nebyla.

Nikdo ze čtyř desítek poslanců ANO se nepřihlásil, aby se Andreje Babiše zeptal?

Ne. Alespoň si nepamatuji, že by se někdo přihlásil. Poté, co vystoupil Andrej Babiš, předsednictvo klubu oznámilo, tak a všichni jsme loajální, všichni stojíme za Andrejem Babišem a budeme  ho podporovat, konec diskuse.

Vy jste se přihlásila?

Já jsem Andreje Babiše otevřeně nekonfrontovala. Ozvala jsem se jen ze svého místa. Komentovala jsem to, aniž by mi bylo dáno slovo.

To jste seděla v lavici a něco jste říkala?

Ano a řekla jsem, nahlas, že to není uspokojivá odpověď, že to není to, co nás zajímá. Předsednictvo mě muselo slyšet, seděla jsem blízko. Nikdo ale nereagoval.

Proč jste nezvedla ruku a nekonfrontovala Babiše? Nebo za ním nešla po konci klubu?

Nemělo to smysl. To poznáte. Čapí hnízdo bylo jedním z témat, na kterém Andreji Babišovi záleželo, takže svoje vystoupení vedl velmi autoritativně a když se v takové chvíli ozvete, stanete se terčem jeho útoku. Nebo se přihlásí pár kolegů, kteří vás začnou shazovat. Mně třeba říkají, že jsem „sluníčkářka“ a „pravdoláskařka“.

I_obalka_R30_oprava2

Proč se neozvali ostatní poslanci? Předpokládám, že jste se o Čapím hnízdě bavili.

Tehdy ne. Ale není to tak, že lidé z ANO nemají vlastní názor. Mají, jen možná více zvažují, jak se v danou chvíli zachovat. Ne každý chce dopadnout jako já.

Co to znamená?

Názor ANO je to, co říká Andrej Babiš. Čekáme, co řekne v médiích, a potom to všichni opakujeme. Tak to prostě je a odchylky se nepřipouštějí. Dám vám příklad. Já jsem se několikrát pokoušela vyvolat debatu na poslaneckém klubu k migraci, k uprchlickým kvótám, a nikdy jsem neuspěla. Když jsem pak dala rozhovor pro server EurActiv.cz, kde jsem řekla, že máme být vstřícní a když nechceme kvóty, měli bychom říct, jakou alternativu nabízíme, náš sekretariát rozhovor všem vytiskl a na mimořádné schůzi poslaneckého klubu, který byl kvůli článku svolán – na rozdíl třeba od reformy policie a demise šéfa ÚOOZ Šlachty - se probíralo, jak jsem si mohla dovolit něco takového říct, když je to v rozporu s ANO. A padl návrh, na moje vyloučení, byť pak z něho sešlo.

 

 

 

 

 

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte