Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika, Rozhovory

Řekli mi, že s takovými názory pro mě v ANO není místo

Rozhovor s Kristýnou Zelienkovou, která v pátek oznámila, že opouští Babišovo hnutí

Kristýna Zelienková • Autor: Milan Jaroš
Kristýna Zelienková • Autor: Milan Jaroš

Poslankyně za ANO 2011 Kristýna Zelienková v pátek oznámila, že opouští Babišovo hnutí. O důvodech, které ji k tomu vedly, velmi otevřeně v exkluzivním rozhovoru pro nové vydání Respektu. Zmiňuje mimo jiné absenci debaty uvnitř hnutí o většině podstatných témat a pokus členů vyloučit ji už kvůli tomu, že nesouhlasila s protipřistěhovaleckou rétorikou Andreje Babiše.  Zde z něj nabízíme krátkou ukázku, celý rozhovor si přečtěte v Respektu 30/2016.

Jak vypadala debata o Čapím hnízdu na poslaneckém klubu ANO?

Žádná nebyla.

Nikdo ze čtyř desítek poslanců ANO se nepřihlásil, aby se Andreje Babiše zeptal?

Ne. Alespoň si nepamatuji, že by se někdo přihlásil. Poté, co vystoupil Andrej Babiš, předsednictvo klubu oznámilo, tak a všichni jsme loajální, všichni stojíme za Andrejem Babišem a budeme  ho podporovat, konec diskuse.

Vy jste se přihlásila?

Já jsem Andreje Babiše otevřeně nekonfrontovala. Ozvala jsem se jen ze svého místa. Komentovala jsem to, aniž by mi bylo dáno slovo.

To jste seděla v lavici a něco jste říkala?

Ano a řekla jsem, nahlas, že to není uspokojivá odpověď, že to není to, co nás zajímá. Předsednictvo mě muselo slyšet, seděla jsem blízko. Nikdo ale nereagoval.

Proč jste nezvedla ruku a nekonfrontovala Babiše? Nebo za ním nešla po konci klubu?

Nemělo to smysl. To poznáte. Čapí hnízdo bylo jedním z témat, na kterém Andreji Babišovi záleželo, takže svoje vystoupení vedl velmi autoritativně a když se v takové chvíli ozvete, stanete se terčem jeho útoku. Nebo se přihlásí pár kolegů, kteří vás začnou shazovat. Mně třeba říkají, že jsem „sluníčkářka“ a „pravdoláskařka“.

Proč se neozvali ostatní poslanci? Předpokládám, že jste se o Čapím hnízdě bavili.

Tehdy ne. Ale není to tak, že lidé z ANO nemají vlastní názor. Mají, jen možná více zvažují, jak se v danou chvíli zachovat. Ne každý chce dopadnout jako já.

Co to znamená?

Názor ANO je to, co říká Andrej Babiš. Čekáme, co řekne v médiích, a potom to všichni opakujeme. Tak to prostě je a odchylky se nepřipouštějí. Dám vám příklad. Já jsem se několikrát pokoušela vyvolat debatu na poslaneckém klubu k migraci, k uprchlickým kvótám, a nikdy jsem neuspěla. Když jsem pak dala rozhovor pro server EurActiv.cz, kde jsem řekla, že máme být vstřícní a když nechceme kvóty, měli bychom říct, jakou alternativu nabízíme, náš sekretariát rozhovor všem vytiskl a na mimořádné schůzi poslaneckého klubu, který byl kvůli článku svolán – na rozdíl třeba od reformy policie a demise šéfa ÚOOZ Šlachty - se probíralo, jak jsem si mohla dovolit něco takového říct, když je to v rozporu s ANO. A padl návrh, na moje vyloučení, byť pak z něho sešlo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.