Pokud bychom sestavovali top 10 českých politických videí, měli bychom tu patrně napínavý souboj. Slavné krádeži chilského pera v podání Václava Klause by šlapal na paty Miloš Zeman se svojí virózou nad korunovačními klenoty, k nimž se hlava státu před třemi lety dostavila po nevázané pitce na ruské ambasádě.

Letos už otvírání korunovačních klenotů – jak napsal jeden zpravodajský server – prezident ustál. Nepotácel se, nezíral do prázdna a očividně věděl, kde se nachází. Přesto i letošní rituál vyjímání klenotů po sobě zanechal pochybnost: Je to celé opravdu nutné?

Není vyloučené, že naši potomci v daleké budoucnosti budou považovat naši dobu za úžasně bezstarostnou. Z jejich pohledu to mohou být časy, kdy se nejvyšší ústavní funkcionáři neváhali sejít jen proto, aby asistovali u úkonu, jejž zvládne jakýkoli vyškolený muzejník a který navíc nemá s českou státností zhola nic společného. Korunovační klenoty naopak paradoxně reprezentují státnost, jejíž nositele postavila republika mimo zákon. Koruna, sloužící už jen jako relikvie, se pak umístí na výstavu, kde jsou návštěvníci ochotni vystát pětihodinovou frontu, aby se na exponát krátce podívali.

Na touze vidět korunu krále Karla IV. samozřejmě není nic, co bychom měli ironizovat. Žijeme přece v čase, kdy jiní neváhají jezdit stovky kilometrů kvůli výstavám obrazů. Divné pouze je, že to český stát svým občanům tak komplikuje. Koruna císařů svaté říše římské je uložena ve vídeňském Hofburgu, koruna anglických králů v…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte