20-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jen mezi námi běžci: maraton za pět hodin, to je tempo někde mezi rychlou chůzí a plouživým klusem. Bohumil Fiala, který běhával tuto trať pod tři hodiny, to dobře ví, a přesto má pocit, že podal životní výkon. Jak se dočtete v textu na str. 30–31 oprávněně. V jeho případě člověk také chápe, že si vybral doběhnutí do cíle maratonu za nový start do života.

Záhadou však je, proč se na tuto útrpnou pouť městem vydávají další tisíce a tisíce lidí, kteří k tomu nemají zjevný důvod. Co je vede k tomu, aby přinutili svého ducha vítězit nad vzpírajícím se tělem? Protože mezi námi běžci: soudě podle jejich techniky, utrpení jejich fyzických schránek musí být velké. To dunění pat, to pokleslé těžiště, ten nápor na kolena, ty kroutící se trupy a klimbající hlavy! Přátelé, to není běh, to je masakr kloubů, kostí a šlach.

Ale budiž. Zdá se, že stále větší část lidstva je pevně rozhodnuta zkoušet výdrž svého těla touto činností. Autor těchto řádků přitom pamatuje ještě dobu před čtyřiceti lety, kdy běhával po parcích a míjel pěší, kteří na něj zírali jako na divocha uprchlého z džungle a volali za ním: kam běžíš? Dnes je to naopak, raritou je pěšák. Otázka je, proč.

Faktem je, že ze všech tvorů na planetě je člověk tím nejlépe vybaveným pro vytrvalostní běh a jedna z uznávaných teorií praví, že homo sapiens se zrodil právě z běhu: dokázal uštvat zvěř a měl tak dost masa na rozvoj mozku. Vracíme se tedy v současnosti ke své přirozenosti poté, co jsme běh na dlouhou dobu opustili…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte