20-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Prezident Miloš Zeman přišel s návrhem, že by se České televizi měly odebrat peníze z diváckých poplatků a její rozpočet by měla dostat do rukou vláda. Je to podle prezidenta jediná možnost, jak donutit veřejnoprávní stanici, aby přestala být „hlásnou troubou pravicové opozice“ a aby skoncovala se svým „neobjektivním informováním“ o situaci na Ukrajině a v Rusku. Prezidentovo komuniké spolu s dalšími událostmi minulého týdne ukázalo, že nezávislost nejsilnějšího českého média má silného protivníka, který ví, co dělá, a nezapomíná.

V červnu to začne

Ve své snaze dostat Českou televizi pod mocenský vliv – „zestátnit“ ji – není Zeman sám. K prezidentovi se čerstvě připojil i vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš, kterému se představa televize držené na finanční uzdě politiky rovněž zamlouvá.

Na stejné vlně jsou i anonymní autoři pět set stránek dlouhé a velmi podrobným způsobem zpracované stížnosti na údajně neobjektivní referování ČT o válce na Ukrajině, kterou nedávno obdržela televizní rada. A konečně zestátnění by přivítali i účastníci setkání tzv. alternativních webů, u nichž se spekuluje o ruských penězích a vlivu v pozadí a kteří minulý týden za zavřenými dveřmi v Praze probírali spuštění „zásadní kampaně“ proti ČT na začátku léta.

Veřejnoprávní koncept je od samého začátku, kdy v devadesátých letech zvítězil nad státním, úspěšný projekt. Televize si uhájila svoji nezávislost i ve složitých časech opoziční smlouvy a dodnes je právě ČT ve střední Evropě…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte