Martin Kavka
Nic pro jazykové puristy. (Martin Kavka) • Autor: Milan Jaroš

Aktivně člověk používá okolo dvou až tří tisíc slov. Na vašem webu jich je přibližně šest tisíc a každý den přibývají. Budeme jednou všichni mluvit česky 2.0?

Byl by to hezký experiment, ale nerozuměli bychom si. Slovník nepokryje všechny výrazy, které běžně používáme. Takže vždycky to bude hlavně zábava. Některá slova jsou nám okamžitě jasná. Jako okamurovat – rádoby fundovaně se vyjadřovat k čemukoli – či babicovat, tedy vařit z náhražek podle Babici. Pak jsou to slova z angličtiny nebo z chatovacích zkratek, jako třeba lolek – znamená neustále roztlemeného člověka podle zkratky LOL, laughing out loud, hlasitě se směji. U některých slov je naopak nutný komentář; třeba bílý sex je noční vyjídání ledničky a duhové dítě potomek lesbického nebo gay páru.

Jak nápad na web vznikl?

Vlastně náhodou. Jednou jsem v tramvaji zaslechl slovo a nevěděl jsem, co znamená. Šlo nejspíš o nějakou vulgaritku, už si ani nevzpomenu. Vím jen, že jsem si ho zkoušel najít na Googlu, a nic. Tak mě napadlo, že takových slov je určitě víc a že by stálo za to je zaznamenávat. Pak mi kamarád řekl, že by bylo dobré, kdyby se k tomu dostali i další lidé. Tak jsem vytvořil Češtinu 2.0. – to bylo v roce 2008.

Kdo na ni přispívá?

Je to spíš one man show – co se ke mně dostane nebo na co narazím v diskusích, na sociálních sítích, v médiích, na blozích, v reklamách, ale i v hospodách. To všechno…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte