Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Pomalý spor o rychlý internet

Česko má zpoždění v přípravě plánu rozvoje moderních sítí kvůli bitvě o miliardy z dotací

dobronin na vysocine, 17.8.2012
Přijde Kellner, nebo ne? • Autor: Karel Cudlín

Situace, že v oblastech kolem Jeseníku, Bruntálu či kdekoli jinde v zemi není možnost připojit se na tzv. rychlý internet, by měla být do pěti let v Česku passé.

Lidé i na malých vesnicích a ve všech dnes „vyloučených oblastech“ totiž mají mít do roku 2020 možnost stahovat si do svých počítačů takové množství dat, aby se mohli doma vzdělávat, pracovat odtud pro svého zaměstnavatele nebo i sami podnikat. Lépe by díky rychlé síti měly v těchto lokalitách fungovat samozřejmě také úřady.

Zní to dobře, jenže jak už to bývá, zatím se z plánu na rozvoj odlehlých oblastí a potažmo i konkurenceschopnosti celé ekonomiky, který vznikl už před lety na půdě Evropské unie a platí tak pro celou evropskou osmadvacítku, stala v Česku spíš ostrá bitva o celkem 14 miliard korun přislíbených eurodotací, než že by se něco začalo měnit.

Kvůli penězům i strategii rozvoje rychlého internetu se totiž střetla jak ministerstva průmyslu a vnitra mezi sebou, tak oba úřady s telekomunikačními firmami. Výsledkem proto zatím je předpokládané zhruba roční zpoždění příprav na samotné čerpání peněz, které přitom v jiných zemích EU už běží. Pokud by spory pokračovaly dál, Česko by o dotace nakonec mohlo přijít.

Ty miliardy jsou moje

Rychlý internet mají dnes u nás podle statistických údajů k dispozici zhruba dvě třetiny domácností. Zbytek ho buď nechce, anebo ho mít nemůže právě proto, že v dosahu není potřebná infrastruktura – určitý typ kabelu a přípojka, které vyšší rychlost přenosu dat…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte