62 R25 profimedia01
62 R25 profimedia01 • Autor: Respekt

Díky břidlicovému plynu jsme se naučili těžit nový energetický zdroj – lehkou vázanou ropu (LTO, light tight oil), která teď proměňuje energetickou mapu světa. Na rozdíl od běžné ropy není shromážděna v podzemních pastích, ale pevně vázaná v samotné hornině, v břidlici. Chceme-li ji těžit, musíme do vrtů nejprve pod velkým tlakem napumpovat vodu a horninu rozbít.

Největší přínos by „břidlicová“ ropa mohla mít pro Spojené státy, optimisté hovoří o statisících pracovních míst, energetické soběstačnosti a silnější Americe. Podle pesimistů je to jen chiméra. I pro nás je orientace v této otázce důležitá, protože staré zdroje, jako jsou ložiska ropovodu Družba, vysychají a je třeba podívat se po jiných.

Brána k ropě

V oblasti, kde se vázaná ropa těží, například v kanadské Albertě nebo ve formaci Bakken v Dakotě, si můžeme připadat podobně jako na ložisku břidlicového plynu. Krajina je v husté síti pokrytá trubkami, které dopravují pod zem vodu k rozbíjení horniny, frakování, nebo slouží k čerpání ropy. Na krajích ropného pole vidíme vrtná zařízení – pomocí husté sítě nejprve vertikálních a pak horizontálních vrtů se tu rozšiřuje těžební areál. Vytěžená surovina se nejprve soustřeďuje v ropných jímkách a pak se pomocí ropovodů, ale dnes stále častěji automobilů…

17. - 23. června 2013, č. 25/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17. - 23. června 2013, č. 25/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte