Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Tvář

Na hraně zneužití

Šokující akce jsou jen jednou z mnoha podob výtvarníka Ondřeje Brodyho

58 A stransky varianta R28 2012 • Autor: Respekt
58 A stransky varianta R28 2012 • Autor: Respekt

Výtvarné umění se na vládních výborech neprobírá každý den. Ondřeji Brodymu (32) se této výsady nyní dostalo kvůli performanci, jíž zahájil svou výstavu v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary: galeristka mu půjčila svého malého syna, aby obtisky jeho těla natřeného barvou pokryl čistá plátna připevněná na zdi ve vstupu do expozice. Brody tak za nadšeného výskotu dítěte vysvlečeného do plavek učinil. Byla u toho i kamera TV Nova, a když reportáž uviděla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, prohlásila, že i když se chlapečkovi kreace mohla líbit, měla na něj negativní vliv: „S dítětem umělec, který se snaží jen zviditelnit na jeho úkor, zacházel jako s věcí. Bylo to na hraně zneužití.“

Šimůnková se nyní chce s pomocí odborníků z vládního výboru pro práva dítěte zasadit o to, aby v budoucnu k ničemu podobnému nedošlo. Konkrétní plán morální očisty galerií zatím nemá, ale Ondřej Brody se diví už teď. „Lidé na těchto místech by se měli věnovat věcem, které jsou opravdu závažné. Jak dlouho loni paní zmocněnkyni trvalo vyjádřit se k protiromským pochodům na Šluknovsku? Zato tady má názor hned hotový, i když to viděla jen v televizi,“ říká umělec.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.