Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Vyplout na moře

Americké univerzity jsou jako precizně postavené moderní lodě s prvotřídní posádkou. Moře je ale kvůli ohromnému vnitřnímu dluhu Spojených států rozbouřené a na lodích se objevují praskliny. Pracuji letos zjara na Rush University v Chicagu a vidím, jak to zdejší vědečtí námořníci nemají lehké. Šetří se, kde se dá, a například úspěšnost grantových přihlášek nebezpečně klesá k hranici deseti procent, za kterou už jde spíš o loterii než o kvalifikovaný výběr. Článek v Nature už dávno není zárukou, že v USA dostanete grant. Americké univerzity hledají cesty, jak naplnit prázdné pokladny. Školné dlouhodobě stoupá a náklady na studium se pro studenty na nejlepších univerzitách blíží k milionu korun ročně. Obamova administrativa přitom podporuje univerzity, jak jen se při seškrtaných rozpočtech dá, a poslední, co by ji napadlo, je sahat na akademické svobody.

V Česku jsme proti Americe za větrem. Naše velké univerzitní parníky jsou povětšinou solidní výroby, ale dnes v mnohém zastaralé a pomalé. Donedávna to málokomu vadilo a stárnoucí posádky celkem dobře přežívaly na klidných místních tocích. Když pak občas připlul zpět z ciziny mladý námořník s článkem z Nature, bylo docela dobře možné, že i pro něj se peníze na výzkum našly. Nyní se však místní admiralita rozhodla věci změnit. Bere to bohužel za špatný konec, když univerzitám chce nejprve sebrat peníze a& …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: mocek

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.