Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Bolesti hlavy v pánvi

Skeptický průvodce léčitelstvím

Po dvaceti knihách a dvaceti letech vyučování, psaní článků a překládání jsem najednou nemohl sedět a psát. Musel jsem stát s laptopem na polici. Měl jsem příšerné bolesti, ale nebyla to prostata ani kameny, ani rakovina měchýře, ani žádná z hrozných nemocí, na které mne vyšetřovali. Nakonec to lékaři vzdali, zůstal jsem sám s doživotním trestem chronické bolesti bez diagnózy. V tomto zoufalém okamžiku jsem se ve zvláštní knize Bolesti hlavy v pánvi dočetl, že musím začít dýchat. Že v důsledku letitého horečného psaní mi prý atrofovalo vnitřní svalstvo a nervy se skrze tyto svaly nemají jak probít. Přijatelné vysvětlení. Už jsem neměl co ztratit.

Deset dní ve vipassaně

Měl jsem sladit tlukot srdce s dýcháním tak, aby byl pulz rychlejší při vdechování než při vydechování. Nešlo mi to. Měřit si pulz mi připadalo hrozné a časovat dýchání složité. Ale v návodu stálo i to, že si mám vyprázdnit mysl od slov a soustředit se na napětí v určitém bodě těla. Stálo to za pokus. A tak jsem ve věku padesáti dvou let poprvé strávil celou hodinu leže nehybně se zavřenýma očima, i když jsem nechtěl spát. „Napněte sval,“ radila kniha, „pak ho uvolněte a soustřeďte se na dozvuk.“ Začal jsem stahovat a uvolňovat sval na stehně. A najednou to bylo tady: napětí. Bylo stále intenzivnější a šířilo se. Čím klidněji jsem ležel a čím více jsem se na něj soustředil, tím bylo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.